Zatrzymanie kolejnych osób to dowód na konieczność reformy sądownictwa uważa minister Ziobro

21:09

4 października 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że zatrzymania w związku z aferą w krakowskim sądzie są częścią działań, działań mających na celu naprawę wymiaru sprawiedliwości.
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie osoby, mające związek z aferą korupcyjną w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Zbigniew Ziobro powiedział, że chodzi o wyłudzenia i oszustwa, których mieli się dopuszczać pracownicy Sądu. Dodał, że w tej sprawie tymczasowo aresztowano 6 osób, w tym byłego prezesa Sądu Apelacyjnego, a zarzuty usłyszało 14 osób.
Jak powiedział minister sprawiedliwości podczas konferencji prasowej, kolejne zatrzymania pokazują determinację wymiaru sprawiedliwości w oczyszczaniu polskiego sądownictwa z patologii, które „narosły przez całe lata”. Zdaniem Zbigniewa Ziobry, były one tolerowane do tego stopnia, że bezkarnie czuli się ludzie na wysokich szczeblach wymiaru sprawiedliwości. Jak powiedział minister, jeden z zatrzymanych do niedawna pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Śledztwo dotyczy między innymi zamawiania fikcyjnych ekspertyz i analiz. Z ustaleń prokuratorów wynika, że w sądzie powstał układ powiązań rodzinno-biznesowych. Sąd Apelacyjny zawierał z zewnętrznymi firmami umowy o świadczenie usług. Następnie firmy te zlecały ich wykonanie pracownikom tego samego sądu.

Dodaj komentarz