Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie projektu ustawy o jawności życia publicznego

22:18

6 listopada 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie projektu ustawy o jawności życia publicznego. Rozmowy reprezentantów biura ministra-koordynatora służb specjalnych z organizacjami pozarządowymi trwały ponad siedem i pół godziny.

Autorzy projektu zapowiedzieli, że po rozmowach wniosą korekty do pierwotnych założeń.
Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że zmiany dotyczyć będą m.in. kwestii dostępu do informacji publicznej.
„Głównie chodzi o dwa aspekty. Pierwszym jest rezygnacja z przesłanki natarczywości jako podstawy do wydania decyzji odmownej dotyczącej udzielenia informacji publicznej. Drugim jest utrzymanie obecnych procedur udostępniania tych informacji – tak jak teraz wnioski będą opłacane po realizacji, a nie przed nią” – poinformował rzecznik.
Stanisław Żaryn zapewnił, że zgodnie z zapowiedziami od początku przyszłego roku obowiązywać będzie ujednolicony formularz do składania oświadczeń majątkowych. Rząd ma też postarać się, by projekt trafił do parlamentu możliwie szybko: „Minister Maciej Wąsik nie wykluczył, że jeśli będzie wola organizacji społecznych to może dojść do kolejnego spotkania konsultacyjnego. Może się tak stać po uzgodnieniach międzyresortowych. Po uwzględnieniu dzisiejszych zmian projekt będzie procedowany zgodnie ze wszystkimi wymogami terminowymi” – zapewnił Stanisław Żaryn.
Projekt ustawy o jawności życia publicznego zawiera nowelizację trzech obowiązujących dziś ustaw: o ograniczeniu działalności gospodarczej osób pełniących funkcje publiczne, lobbingu i dostępie do informacji publicznej. Zakłada między innymi: ujednolicenie przepisów dotyczących oświadczeń majątkowych, obowiązkowe publikacje rejestru umów spółek, ochronę osób informujących o korupcji w swoich zakładach pracy (tzw. sygnalistów) czy wzmocnienie kontroli społecznej nad środowiskiem władzy.

Dodaj komentarz