„Zabić arbuza” najlepszym filmem 33.Warszawskiego Festiwalu Filmowego

19:39

21 października 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Chiński film „Zabić arbuza” w reżyserii Zehao Gao zdobywcą Grand Prix 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W stolicy ogłoszono laureatów 19 nagród i wyróżnień trwającego do jutra festiwalu.
„Zabić arbuza” to opowieść o tym, jak jeden banknot, upuszczony przez okrutnego mordercę, może zmienić życie prostego, ubogiego farmera. To trzeci pełnometrażowy film w dorobku Zehao Gao.
Nagrodę jury ekumenicznego otrzymała Urszula Antoniak za polsko-holenderski film „Pomiędzy słowami”.
Za najlepszą reżyserię nagrodzono Francuzkę Joan Chemlę za film „Gdybyś zajrzał mu w serce”, w którym w epizodzie zagrał Wojciech Pszoniak. Specjalna nagroda jury trafiła do Allena Dizona i Angelie Sanoy – aktorów grających w filipińskim filmie „Bomba”.
Nagrodę Konkursu Wolny Duch dla filmów ” niezaleznych, nowatorskich, buntowniczych” przyznano Kimowi Hiorthoeyowi z Norwegii za film „Zasady wszystkiego”, a w Konkursie 1-2 dla pierwszych i drugich pełnometrażowych filmów fabularnych – Miledowi Alamiemu z Danii za „Uwodziciela”.
Za najlepszy film dokumentalny uznano litewsko-łotewsko-włosko-belgijską koprodukcję „Piękni przegrani. Inny świat” w reżyserii Arunasa Matelisa.
Nagrody przyznało także jury filmów krótkometrażowych. Short Grand Prix przyznano Belgom Olivierowi Magisowi i Fredrikowi De Beulowi za „May Day”. W kategorii dokumentów nagrodzono „Jak zostać papieżem” Justyny Mytnik, spośród animacji – „Weekendy” Amerykanina Trevora Jimeneza, a w kategorii filmów aktorskich – „Za kulisami” rumuńskiego twórcy Andreia Hutuelaca.
Nagrodę jury FIPRESCI dla najlepszego debiutu z Europy Środkowo-Wschodniej otrzymał Juraj Lehotsky za czesko-słowacki film „Nina”.

Dodaj komentarz