Wiceszef MSWiA: Ogromne potrzeby sprzętowe w straży granicznej

20:11

22 września 2016

Informacyjna Agencja Radiowa

Nowe samochody, łodzie i długa broń palna – to tylko część sprzętu na jaki czekają strażnicy graniczni. Z informacji MSWiA przedstawionej na posiedzeniu sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji wynika, że polscy pogranicznicy dobrze radzą sobie w obliczu kryzysu migracyjnego w Europie, ale ich piętą achillesową jest brak sprzętu.

Wiceminister spraw wewnętrznych Jakub Skiba mówił o dobrym zabezpieczeniu granic przez służby, dla których testem było zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży i Szczytu NATO w Warszawie. Podkreślił jednak, że straż graniczna boryka się z ogromnymi potrzebami: ma zużywający się sprzęt transportowy, jest konieczność wymiany jednostek morskich, uzupełniania uzbrojenia, w tym wyposażenia pograniczników w broń długą. Wiceminister przyznał, że straż graniczna dysponuje za to świetnym sprzętem radiolokacyjnym.
Przewodnicząca związku zawodowego Celnicy.pl Maria Mrugała podkreśliła, że również celnicy mają duże potrzeby sprzętowe. Zużyte są na przykład najbardziej skuteczne urządzenia rentgenowskie. W efekcie w ciągu roku na przejściu granicznym w Kukurykach prześwietlanych jest tylko 3 procent przewożonych towarów, w Gdyni – niewiele ponad 4 procent. Maria Mrugała zaznaczyła, że bez takiej kontroli nie można sprawdzić ciężarówek, w których mogą być ukryci uchodźcy czy nielegalne towary.
Wiceminister Jakub Skiba zaznaczył, że rząd zamierza wymienić potrzebny sprzęt w ramach programu modernizacji służb mundurowych. Zaapelował do posłów o wsparcie tych działań rządu.

Dodaj komentarz