W Rosji chcą uczcić duchownych katolickich – ofiary stalinizmu

21:17

16 października 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

W Sankt Petersburgu trwa proces beatyfikacyjny katolickich duchownych, zamordowanych w okresie czystek stalinowskich. W ocenie postulatora – księdza Krzysztofa Pożarskiego, oprócz świadectw męczeństwa konieczne jest upowszechnienie wśród wiernych w Rosji kultu osób objętych procesem.
Pełniący posługę kapłańską w petersburskiej parafii św. Stanisława ksiądz Krzysztof Pożarski przyznaje, że zabiegi o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego trwają od dawna. Jego zdaniem, pracę utrudnia brak odpowiednich dokumentów. „Paradoksalnie najwięcej o życiu i męczeństwie katolików możemy dowiedzieć się z archiwalnych dokumentów NKWD” – dodaje postulator procesu.
Kilkanaście lat zajęło kapłanom pracującym w Rosji stworzenie księgi zawierającej biografie 1992 osób duchownych i konsekrowanych świeckich, które w okresie stalinowskich represji oddały życie za wiarę. Spośród tych osób wybrano sześciu kapłanów katolickich, sześciu grekokatolickich, dwie siostry zakonne i jedną osobę świecką. Na obecnym etapie proces nosi tytuł „Sprawa o beatyfikację lub ogłoszenie męczennikami Sług Bożych: biskupa Antoniego Maleckiego i jego 14 towarzyszy”. Ksiądz Krzysztof Pożarski nie wyklucza, że jeszcze w tym roku lista osób objętych procesem zostanie skrócona i możliwe stanie się przyspieszenie procedury przekazania materiałów papieskim ekspertom.

Dodaj komentarz