Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

09:26

15 sierpnia 2017

Jacek Stefanowicz

Dziennikarz działu informacji, wydawca Radioporanka   + 48 68 4555 522

Informacyjna Agencja Radiowa

Dziś katolicy obchodzą uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To święto, które upamiętnia, że po zakończeniu ziemskiego życia Matka Boża z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Główne obchody odbywają się na Jasnej Górze gdzie od kilku dni dociera wiele pielgrzymek z całej Polski.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to dogmat uznawany w Kościele katolickim od 1950 roku. Jednak przekonanie o tym, że Jezus nie pozostawił ciała swojej Matki na ziemi, ale je uczynił podobnym do swojego ciała w chwili zmartwychwstania i zabrał do nieba, było powszechnie wyznawane w Kościele katolickim przynajmniej od piątego wieku.
W polskiej tradycji Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas mszy święci się kwiaty i zioła, modląc się o obfite plony. Związane jest to z czczeniem Maryi, jako patronki ziemi i roślinności.
Wniebowzięcia zbiega się ze Świętem Wojska Polskiego. To dzień ustawowo wolny od pracy. Katolicy mają obowiązek uczestniczyć dziś w mszy. Zamknięte są dziś duże sklepy i galerie handlowe.

Dodaj komentarz