Trwa konkurs, w którym wygraną są bilet na rejs dookoła świata i udział w ŚDM

22:41

10 grudnia 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Dla uczczenia i promowania rocznicy odzyskania niepodległości w maju 2018 roku „Dar Młodzieży” wyruszy w „Rejs Niepodległości” dookoła świata. Punktem kulminacyjnym będzie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku.
Organizatorami wyprawy są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni oraz Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu.
Załoga statku będzie się składać z pięciuset młodych ludzi. Wielu z nich zostanie wyłonionych w konkursie, na najlepsze przedstawienie swojej małej ojczyzny.
Zdjęcie lub film, który będzie promowały małą ojczyznę należy złożyć do 3 stycznia- mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Anna Moskwa wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Młoda Ojczyzna jest tu rozumiana bardzo szeroko. Młodzi dokumentują między innymi swoje rodziny i zabytki z miejsc zamieszkania.
Wiceminister Anna Moskwa cieszy się, że to prace z małych miejscowości, o których wielu nawet nie słyszało. Bardzo nam zależało, aby pojawiły się zgłoszenia z takich miejsc- dodaje.
W konkursie „Rejs Niepodległości” bierze udział Angelo ( czyt. andzelo) Korzekwa ze wsi Koszęcin. Wysłałem zdjęcie, które moim zdaniem najlepiej pokazuje niepowtarzalny charakter mojej wioski – podkreśla.
Na fotografii widać park i pałac w Koszęcinie. Legenda głosi, ze to tu Królowa Marysieńka czekała na króla Jana III Sobieskiego, który wracał do Polski po zwycięstwie pod Wiedniem. Dziś pałac to siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk imienia Stanisława Hadyny. Tu spotykają się także mieszkańcy wsi.
Drugi etap konkursu to test z historii naszej drogi do niepodległości, podstaw żeglarstwa i opisów morza w Piśmie Świętym. Jak mówi Joanna Zając z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu pomysł na wyprawę dookoła świata powstał w tym wolontariacie.
Młodym z wolontariatu zależało, aby dotrzeć do Panamy w jak najbardziej wyjątkowy i spektakularny sposób.
Podczas rejsu młodzież będzie promować Polskę. Rejs został podzielony na kilka etapów. Można wziąć udział tylko w jednym. Wszyscy za to dotrą do Panamy. Organizatorzy zapewniają im samolot z Polski.

Dodaj komentarz