Szefowa MEN: W ciągu 10 dni projekt ws. 6-latków, damy rodzicom wolność wyboru

14:10

23 listopada 2015

Informacyjna Agencja Radiowa

Szefowa MEN Anna Zalewska deklaruje szybkie tempo prac nad projektem ustawy w sprawie zniesienia obowiązku szkolnego dla 6-latków. Ma być przedstawiony w ciągu 10 dni jak projekt poselski. Minister edukacji narodowej spotkała się z inicjatorami akcji „Ratuj Maluchy”, domagającymi się, by 6-latki nie musiały chodzić do szkoły.

Główną ideą projektu, którzy zgłoszą posłowie PiS, będzie cofnięcie obowiązku szkolnego dla 6-latków. Jednocześnie – jak zapowiada minister Anna Zalewska – rodzice dzieci 6-letnich będą mogli zdecydować czy ich pociechy pójdą do podstawówki wcześniej niż wymaga tego obowiązek. Szefowa MEN powiedziała, że obecnie ścierają się jeszcze dwie opcje dotyczące możliwości posyłania 6-latków. Pierwszy polega na – jak tłumaczyła Anna Zalewska – „bezwzględnej wolności” wyboru dla rodziców. W takiej sytuacji nauczyciel z zerówki, który zyska w myśl nowej ustawy możliwość nauczania czytania, liczenia i pisania, będzie jedynie wsparciem przy podejmowaniu decyzji. Z kolei drugi pomysł zakłada, że rodzice dzieci urodzonych po 1 września będą musieli zasięgnąć opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej w sprawie wcześniejszego posłania dziecka do szkoły.

Minister edukacji narodowej podkreśliła, że fakt, iż projekt zmian zgłoszą posłowie ma zapewnić szybkie wejście ustawy w życie. Według zapowiedzi Anny Zalewskiej, ma to się stać już w grudniu.
Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców dziękowała nowej szefowej MEN za spotkanie. Wyraziła wdzięczność także wszystkim zaangażowanym w akcję „Ratuj Maluchy”. „Jesteśmy grupą społeczników, którzy wreszcie zostali wysłuchani” – powiedziała Karolina Elbanowska, zapewniając, że jej inicjatywa ma charakter społeczny, a nie polityczny. Dodała, że jest przekonana co do tego, że nowy rząd doprowadzi do cofnięcia obowiązku szkolnego dla 6-latków.

Dodaj komentarz