S&P utrzymuje ocenę wiarygodności kredytowej Polski

22:49

20 października 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Polska utrzymała ocenę wiarygodności kredytowej oraz jej stabilną perspektywę. Oceniali ją eksperci agencji ratingowej Standard & Poor’s. Wiarygodność oceniono na poziom BBB+. To ósmy poziom w skali, która ma dwadzieścia dwa stopnie.
Takie oceny potrzebne są inwestorom, którzy na ich podstawie decydują czy i po jakim koszcie pożyczyć Polsce pieniądze. Dzięki ratingom inwestorzy nie muszą analizować sytuacji budżetowej czy gospodarczej konkretnego kraju. Agencja ratingowa robi to za nich.
Poprzednia ocena tej agencji miała miejsce w kwietniu. Wówczas zarówno rating jak i jego perspektywa się nie zmieniły. To właśnie ta agencja obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski w styczniu 2016 roku.
Instytucja ta na początku października podniosła prognozy gospodarcze dla Polski. Chodzi o wzrost PKB w 2017 roku. Agencja zrewidowała go z 3,6 procent na 4,2 procent. Obniżyła też szacunki deficytu sektora finansów publicznych w tym roku z 3 do 2,6 procent. W grudniu Polskę czeka jeszcze ocena agencji Fitch.

Dodaj komentarz