Sejmowa komisja zdrowia za kontynuacją dialogu

22:58

3 stycznia 2018

Informacyjna Agencja Radiowa

Sejmowa komisja zdrowia zaapelowała o kontynuowanie dialogu w sprawie reformy i poprawy sytuacji w służbie zdrowia. Do lekarzy komisja zwróciła się o zaprzestanie protestu polegającego na wypowiadaniu klauzuli opt-out. Dezyderat został zgłoszony przez posła Tomasza Latosa. Posłowie nie przyjęli wniosku przewodniczącego komisji Bartosza Arłukowicza o negocjacje z lekarzami i dymisję ministra zdrowia.

Nadzwyczajne posiedzenie komisji poświęcone skali i skutkom wypowiadania klauzuli opt – out trwało 5 godzin. Dotychczas klauzulę wypowiedziało 3 i pół tysiąca lekarzy. Według rezydentów, obecnie 5 tysięcy lekarzy deklaruje, że nie zgodzi się na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił, że pacjenci w szpitalach są bezpieczni. „Sytuacja jest zdecydowanie pod kontrolą, nikt nie jest zagrożony, wszyscy mają dostęp do opieki” – powiedział szef resortu zdrowia. Poinformował posłów, że w najbliższych dniach zaprosi do rozmów przedstawicieli rezydentów. W dialogu uczestniczyć ma rzecznik praw pacjenta.

Marcin Sobotka z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy ma nadzieję na wypracowanie porozumienia. Zaznaczył, że rozmowy z ministerstwem powinny być konstruktywne.

Młodzi lekarze domagają się wyższego i szybszego wzrostu nakładów na zdrowie niż 6 procent PKB w 2025 roku, co zakłada ustawa, która od stycznia weszła w życie.

Dodaj komentarz