Sejm uchwalił poprawki Senatu do ustawy o opłatach za torebki foliowe

20:08

12 października 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Zgodnie z jej zapisami, od nowego roku za jednorazową torbę foliową sklepy będą pobierały od klientów opłatę recyklingową – maksymalnie złotówkę. W pierwszym sezonie koszt wyniesie prawdopodobnie 20 groszy.
Dokładna opłata będzie regulowania rozporządzeniem i ma na celu redukcję używania przez Polaków takich toreb – uzasadniał wiceminister środowiska Sławomir Mazurek: „Z przeprowadzonych przez nas analiz wynikło, że opłata w wysokości 20 groszy doprowadzi do pewnej refleksji obywateli. To może spowodować, że częściej będą sięgać po torby wielomateriałowe” – uzasadniał.
Wprowadzenie opłat w celu redukcji używania toreb popiera Urszula Pasławska z PSL. Wskazuje jednak, że ujęta w ustawie cena maksymalna – złotówka – może w przyszłości spowodować znaczące podwyżki dla korzystających z „jednorazówek”: „Zauważę, że opłata wynosząca wartość połowy bochenka chleba za torebkę w sklepie jest to stanowczo za dużo. Ponadto, pieniądze z torebek nie muszą wcale trafić potem na ochronę środowiska. My apelowaliśmy, by pieniądze trafiły do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, do jego wojewódzkich oddziałów lub po prostu do samorządów. Tego nie uwzględniono” – wskazała.
Ustawa wróciła do Sejmu, bo poprawki zgłosili do niej w ubiegłym miesiącu senatorowie. Jedna z nich obliguje ministra środowiska, by w ciągu roku rozporządzeniem obniżył cenę torebek do 20 groszy. Inna dotyczy sporządzania rocznych sprawozdań przez podmioty prowadzące skup odpadów komunalnych.

Dodaj komentarz