Sejm o obniżeniu wieku emerytalnego

15:10

9 grudnia 2015

Informacyjna Agencja Radiowa

Sejm rozpoczął prace nad projektem prezydenta Andrzeja Dudy przywracającym wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Decyzję o zrównaniu i podwyższeniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia podjął rząd PO-PSL.
Projekt przedstawiła posłom minister w Kancelarii Prezydenta Anna Surówka-Pasek. Przypomniała, że jest to realizacja obietnic z kampanii wyborczej. Zarzuciła koalicji PO-PSL, że wtedy, gdy podwyższała wiek emerytalny, nie konsultowała sprawy z obywatelami. Przypomniała, że ówczesna większość sejmowa odrzuciła obywatelski wniosek o referendum w tej sprawie. Minister tłumaczyła, że samo podniesienie wieku emerytalnego nie może być lekarstwem na zapaść Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przekonywała, że w ślad za wydłużeniem okresu aktywności zawodowej nie poszły żadne zmiany poprawiające system opieki zdrowotnej, szczególnie nad pracownikami powyżej 60. roku życia. „W opinii pana prezydenta podwyższanie wieku emerytalnego jest tylko próbą maskowania problemów związanych z FUS i wypłatą emerytur” – mówiła minister Surówka-Pasek. Zaznaczyła, że zmiany te muszą być systemowe, a więc powinny uwzględniać stan zdrowia zainteresowanych oraz zmierzać do aktywizacji na rynku pracy.

Obecnie wiek emerytalny – 67 lat – jest stopniowo podnoszony. Mężczyźni mają go osiągnąć w 2020 roku, a kobiety – w 2040.

Dodaj komentarz