Schetyna: proponujemy 13 emeryturę i rozszerzenie programu 500 plus

14:30

21 października 2017

Polska Agencja Prasowa

13 emeryturę i rozszerzenie programu 500 plus zapowiedział podczas ogólnopolskiej konwencji PO w Łodzi przewodniczący ugrupowania Grzegorz Schetyna. Znalazły się one w zaprezentowanym projekcie partii „Akcja Twoja Polska”. Mówił też o podwyższeniu pensji pracowników medycznych.

„Musimy wrócić do urynkowienia polskiej gospodarki. Platforma Obywatelska proponuje Polkom i Polakom wieki projekt +Akcja Twoja Polska+. Po odsunięciu obecnej ekipy od władzy dokonamy uczciwej wyceny +zapastwionego+ przez nią majątku. Największe polskie firmy otrzymają kompetentnych gospodarzy. Staną się naprawdę własnością Polaków, prawdziwą własnością” – zapowiedział Schetyna.

Zaznaczył, że akcje tych firm zasilą prywatne konta emerytalne. „W ten sposób odbudujemy II filar polskiego systemu emerytalnego. Naprawimy tym samym tragiczne w skutkach, cyniczne oszustwo rządzących polegające na obniżeniu wieku emerytalnego, skazujące 70 proc. Polaków urodzonych po 1975 roku na głodowe emerytury. Na to nie można pozwolić” – podkreślił.

Wskazał, że dzięki wyższym dochodom podatkowym lepiej zarządzanych firm budżet państwa będzie stać na bezpieczne wypłacenie proponowanych przez Platformę trzynastej emerytury i rozszerzenie programu 500 plus na pierwsze dziecko.

„Nasze zobowiązania zrealizujemy, wzmacniając polską gospodarkę, a nie zadłużając państwo, jak teraz i dokręcając podatkową śrubę” – powiedział lider PO.

Schetyna zapowiedział też podwyższenie „katastrofalnie niskich” pensji pielęgniarek i młodych lekarzy, a także pracowników innych zawodów medycznych. To odpowiedź na trwający od początku października protest lekarzy rezydentów.

Szef Platformy przyznał, że pensje w polskiej służbie zdrowia są dziś bardzo zróżnicowane. „Znaczna część pracowników tej branży nie może utrzymać siebie i swoich rodzin, stając przed wyborem – wegetacja lub emigracja. Nie muszę chyba wyjaśniać, jakie zagrożenie niesie to dla zdrowia i życia Polaków” – powiedział lider PO.

Przekonywał, że w polskim budżecie są, już obecnie, pieniądze na podwyżki dla lekarzy rezydentów. „Wystarczy tylko nie wydawać miliarda złotych na telewizję i premie dla współpracowników prezesa (TVP Jacka Kurskiego), albo – jak słyszymy ostatnio – 2 mld na strzelnice” – przekonywał Schetyna.

Zapowiedział, że w najbliższy wtorek Gabinet Cieni Platformy zaproponuje „kompleksowy projekt” na rozwiązanie problemu braku pieniędzy na służbę zdrowia.

Dodaj komentarz