Rozdano nagrody 10. festiwalu „Mediatravel”

22:43

28 października 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Reportaż pod tytułem „Chodźcie, złapali wiedźmę!” Pawła Drozda z radiowej Trójki został nagrodzony na 10. Międzynarodowym Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów „Mediatravel” w Łodzi. Impreza jest dedykowana aktywnym twórcom mediów, filmów, książek, które poruszają problemy współczesnego świata.
Laureat nagrody w kategorii „Audycja radiowa” Paweł Drozd nie mógł uczestniczyć w uroczystości, ale przesłał podziękowania z Etiopii. „Dziękuję przede wszystkim za docenienie moich wysiłków pokazywania, chociaż trochę tego ciekawego świata, który nie zawsze do Polski dociera, a powinien docierać jak najczęściej” – mówił.
Reportaż „Chodźcie, złapali wiedźmę!” skupia się wokół podejścia mieszkańców Papui-Nowej Gwinei do wiary – wyjaśniał dyrektor festiwalu Mirosław Olszycki. Jak dodał, Paweł Drozd opowiedział o chrześcijanach z tego kraju, którzy łączą swą wiarę z magią, poligamią i polowaniem na czarownice. Tłumaczył, że dziennikarz zrealizował reportaż o kwintesencji życia papuasów, czyli dualizmie wierzeń.
Za najlepszy film uznano dokument „ISOLAND” Jakuba Witka. Reżyser mówił, że to opowieść o Polakach zamieszkujących Islandię. Jak wyjaśniał, zainspirowała go do tego samotna podróż na rowerze dookoła wyspy. „Dzięki codziennym wpisom zamieszczanym w mediach społecznościowych śledziła i wspierała mnie liczna grupa emigrantów z Polski” – mówił Jakub Witek. Jak dodał, rok później wrócił na wyspę i zarejestrował rozmowy z nimi, chcąc ukazać ich życie w kraju odróżniającym się od Polski pod względem kultury, krajobrazu i mentalności mieszkańców.
Z kolei nagrodę EL DORADO 2017 za książkę podróżniczą roku otrzymał Krzysztof Błażyca, autor publikacji „Krew Aczoli”. „To próba ukazania traumy wywołanej jedną z najbardziej przerażających wojen w Ugandzie” – powiedział pisarz. Jak wyjaśniał, dziesięć lat po koszmarze północy Ugandy chciał dotrzeć do tych, którzy zostali wcieleni do rebelii samozwańczego proroka Josepha Kony’ego, a także oprawców. Podkreślił, że było to niezwykle emocjonalne przeżycie, ponieważ choć wojna się skończyła, to nadal jest obecna w traumie mieszkańców.
Przyznano także nagrodę EL DORADO 2017 za podróż roku Michałowi Worochowi, który – mimo że porusza się na wózku inwalidzkim – przejechał 40 tysięcy kilometrów od Buenos Aires do Stanów Zjednoczonych specjalnie przystosowanym samochodem. Honorową Columbus Award za całokształt dokonań otrzymali: profesor Stanisław Fijałkowski – malarz, grafik, doctor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i doktor Manuel Rosa – wykładowca Uniwersytetu Duke w USA.
Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.

Dodaj komentarz