Resort: kobiety po 50. roku życia mogą być aktywne zawodowo

07:45

20 października 2014

Polska Agencja Prasowa

W 2013 r. tylko 31 proc. Polek w wieku 55-64 lata pracowało zawodowo; w tej samej grupie wiekowej zatrudnionych było 51 proc. mężczyzn. Tak nie musi być – przekonuje resort pracy w ramach kampanii propagującej aktywność zawodową osób w wieku 50 plus.

„Przekroczenie 50. roku życia nie powinno oznaczać kresu życia zawodowego. Może być to moment przełomowy. Z domu odchodzą dorosłe dzieci, zaś kobieta zaczyna mieć więcej czasu na realizację swoich planów. To może być najlepszy moment, aby wrócić do wcześniej zaniedbywanych pasji i odnaleźć zawodowe powołanie w nowym miejscu” – przekonuje MPiPS.

 

„50-tka to także dobry wiek na powrót do zawieszonej aktywności zawodowej. Pomóc w tym powrocie może zaangażowanie społeczne – wśród wolontariuszek aż 80 proc. kobiet to osoby po 50. roku życia” – dodaje resort. Poza tym kobiety chętniej niż mężczyźni decydują się na studia podyplomowe oraz kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe.

 

Porady dla osób w wieku 50+ oraz pełna lista instrumentów i form wsparcia, z jakich skorzystać mogą osoby dojrzałe dostępna jest w internecie (50plus.gov.pl) – poinformowała Marta Cieślikowska z Biura Promocji i Mediów MPiPS.

 

Cieślikowska podkreśliła, że poszukujące pracy kobiety w wieku 50+ mogą liczyć na pomoc instytucji publicznych. „Urzędy pracy oferują szereg instrumentów umożliwiających utrzymanie zatrudnienia, powrót do pracy i podnoszenie kwalifikacji. Osoby w wieku 50+ mają ponadto atrakcyjne możliwości dofinansowania do szkoleń i kursów” – zaznaczyła.

 

Różnica pomiędzy zatrudnieniem mężczyzn i kobiet jest największa w grupie osób 50+ we wszystkich krajach Unii Europejskiej, ale w Polsce znacząco wyższa od unijnej średniej – przypomina MPiPS. Według ministerstwa tak niska aktywność zawodowa kobiet wynika z zakorzenionego w społeczeństwie przekonania o roli kobiety, jako osoby skupiającej się na życiu rodzinnym, wychowującej dzieci i wnuki, opiekującej się starszymi rodzicami.

 

Ze względu na stereotypowe spojrzenie dojrzałym kobietom znacznie trudniej jest też przekonać do siebie pracodawców, a trudna sytuacja na rynku pracy osób 50+ potęguje zjawisko dyskryminacji kobiet, przejawiające się m.in. w średnio niższych zarobkach – podkreśla resort.

4 myśli na temat “Resort: kobiety po 50. roku życia mogą być aktywne zawodowo”

  1. To jakaś kuriozalna sytuacja… Pretekst ku temu, żeby zatrudniać za jeszcze mniejsze wynagrodzenie. Z jednej strony to dobrze, bo niejednokrotnie kobiety w tym wieku nie powinny już pracować (tak samo jak mężczyźni), z innej zmusi to osoby po 50 tce na emigrację zarobkową do bardziej rozwiniętych krajów. Najbardziej mi szkoda tych, którzy nie wpisują się do dwóch powyższych grup osób.

  2. „Różnica pomiędzy zatrudnieniem mężczyzn i kobiet jest największa w grupie osób 50+ we wszystkich krajach Unii Europejskiej, ale w Polsce znacząco wyższa od unijnej średniej – przypomina MPiPS.” te informacje są już nie aktualne.

  3. „Przekroczenie 50. roku życia nie powinno oznaczać kresu życia zawodowego.” dokładnie tak MPiPS! to dopiero początek nowego rozdziału w życiu każdej kobiety i każdego człowieka.

Dodaj komentarz