Resort: kobiety po 50. roku życia mogą być aktywne zawodowo

07:45

20 października 2014

Polska Agencja Prasowa

W 2013 r. tylko 31 proc. Polek w wieku 55-64 lata pracowało zawodowo; w tej samej grupie wiekowej zatrudnionych było 51 proc. mężczyzn. Tak nie musi być – przekonuje resort pracy w ramach kampanii propagującej aktywność zawodową osób w wieku 50 plus.

„Przekroczenie 50. roku życia nie powinno oznaczać kresu życia zawodowego. Może być to moment przełomowy. Z domu odchodzą dorosłe dzieci, zaś kobieta zaczyna mieć więcej czasu na realizację swoich planów. To może być najlepszy moment, aby wrócić do wcześniej zaniedbywanych pasji i odnaleźć zawodowe powołanie w nowym miejscu” – przekonuje MPiPS.

 

„50-tka to także dobry wiek na powrót do zawieszonej aktywności zawodowej. Pomóc w tym powrocie może zaangażowanie społeczne – wśród wolontariuszek aż 80 proc. kobiet to osoby po 50. roku życia” – dodaje resort. Poza tym kobiety chętniej niż mężczyźni decydują się na studia podyplomowe oraz kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe.

 

Porady dla osób w wieku 50+ oraz pełna lista instrumentów i form wsparcia, z jakich skorzystać mogą osoby dojrzałe dostępna jest w internecie (50plus.gov.pl) – poinformowała Marta Cieślikowska z Biura Promocji i Mediów MPiPS.

 

Cieślikowska podkreśliła, że poszukujące pracy kobiety w wieku 50+ mogą liczyć na pomoc instytucji publicznych. „Urzędy pracy oferują szereg instrumentów umożliwiających utrzymanie zatrudnienia, powrót do pracy i podnoszenie kwalifikacji. Osoby w wieku 50+ mają ponadto atrakcyjne możliwości dofinansowania do szkoleń i kursów” – zaznaczyła.

 

Różnica pomiędzy zatrudnieniem mężczyzn i kobiet jest największa w grupie osób 50+ we wszystkich krajach Unii Europejskiej, ale w Polsce znacząco wyższa od unijnej średniej – przypomina MPiPS. Według ministerstwa tak niska aktywność zawodowa kobiet wynika z zakorzenionego w społeczeństwie przekonania o roli kobiety, jako osoby skupiającej się na życiu rodzinnym, wychowującej dzieci i wnuki, opiekującej się starszymi rodzicami.

 

Ze względu na stereotypowe spojrzenie dojrzałym kobietom znacznie trudniej jest też przekonać do siebie pracodawców, a trudna sytuacja na rynku pracy osób 50+ potęguje zjawisko dyskryminacji kobiet, przejawiające się m.in. w średnio niższych zarobkach – podkreśla resort.

Jedna myśl na temat “Resort: kobiety po 50. roku życia mogą być aktywne zawodowo”

  1. To jakaś kuriozalna sytuacja… Pretekst ku temu, żeby zatrudniać za jeszcze mniejsze wynagrodzenie. Z jednej strony to dobrze, bo niejednokrotnie kobiety w tym wieku nie powinny już pracować (tak samo jak mężczyźni), z innej zmusi to osoby po 50 tce na emigrację zarobkową do bardziej rozwiniętych krajów. Najbardziej mi szkoda tych, którzy nie wpisują się do dwóch powyższych grup osób.

Dodaj komentarz