Reakcje światowych polityków na atak w Barcelonie

21:10

17 sierpnia 2017

Jacek Stefanowicz

Dziennikarz działu informacji, wydawca Radioporanka   + 48 68 4555 522

Informacyjna Agencja Radiowa

Światowi przywódcy składają kondolencje rodzinom ofiar zamachu w Barcelonie, potępiają atak i zapewniają, że są gotowi pomóc Hiszpanii.
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze, że cała Europa stoi za Barceloną. „Łączymy się w myślach z ofiarami i tymi wszystkimi, którzy ucierpieli w tym tchórzliwym ataku na niewinnych ludzi” – napisał Donald Tusk.
Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani przekazał władzom Hiszpanii wyrazy współczucia. Zapewnił, że cała Unia Europejska jednoczy się w obronie pokoju.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w specjalnym oświadczeniu zapewnił, że Unia Europejska oferuje Hiszpanii wszelką pomoc. Przekazał też rodzinom bliskich ofiar kondolencje. Przewodniczący KE podziękował również służbom zaangażowanym w akcję ratowniczą.
Rzecznik prasowy niemieckiej kanclerz przekazał, że Angela Merkel potępiła „ohydny atak”. Dodał, że niemieckie władze solidaryzują się z hiszpańskimi obywatelami.
Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do solidarności po „tragicznym ataku” w Barcelonie.
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała, że jej kraj „stoi ramię w ramię z Hiszpanią [w walce] przeciwko terroryzmowi”. Szefowa brytyjskiego rządu napisała na Twitterze, że jej myśli są w tym momencie skupione wokół ofiar dzisiejszego zamachu i służb ratowniczych reagujących na to zajście.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział, że władze USA potępiają zamach w Barcelonie i zrobią wszystko, aby pomóc Hiszpanii. Także amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson zaoferował wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych i powiedział, że w mieście udzielana jest pomoc konsularna dla obywateli amerykańskich.

Dodaj komentarz