Przewodnicząca parlamentu Katalonii krytykuje władze w Madrycie

22:09

21 października 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Przewodnicząca parlamentu Katalonii Carme Forcadell oskarżyła rząd w Madrycie o próbę zamachu stanu.
Gabinet premiera Mariano Rajoya zdecydował o uruchomieniu konstytucyjnej procedury, pozwalającej na przejęcie części kompetencji katalońskich władz.

Hiszpański rząd chce przyspieszonych wyborów w regionie i zawieszenia tamtejszych władz, które grożą odłączeniem Katalonii od reszty kraju.
W telewizyjnym przemówieniu stojąca na czele katalońskiego parlamentu Carme Forcadell powiedziała, że działania władz w Madrycie są „atakiem na demokrację”. „Premier Rajoy chce, by parlament Katalonii przestał być parlamentem demokratycznym. Nie zamierzamy pozwolić na to, by tak się stało” – oświadczyła Carme Forcadell. Władze centralne dopuściły się – jej zdaniem – „najpoważniejszego ataku na instytucje katalońskie od czasu ich ponownego powołania”. Zapewniła, że będzie broniła suwerenności katalońskiego parlamentu.
Zastosowany przez Madryt konstytucyjny mechanizm zostanie użyty po raz pierwszy w historii. Po zaakceptowaniu go przez Senat, rząd centralny będzie mógł przedsięwziąć wobec Katalonii środki konieczne dla zobowiązania jej do „przymusowego wypełnienia obowiązków i ochrony interesu powszechnego”. Premier Mariano Rajoy zaznaczył, że do obecnej sytuacji doprowadziły władze Katalonii. „Stosujemy artykuł 155., bo żaden rząd, podkreślam, żaden rząd żadnego demokratycznego kraju nie może zaakceptować, że prawo się ignoruje, łamie i zmienia” – stwierdził premier Hiszpanii.
Napięcie między Barceloną a Madrytem jest następstwem referendum niepodległościowego w Katalonii 1 października, które władze centralne uznały za nielegalne. W głosowaniu, w którym wzięło udział nieco ponad 40 procent uprawnionych, 90 procent głosujących opowiedziało się za odłączeniem się od Hiszpanii. 10 października Carles Puidgemont podpisał deklarację niepodległości wzywającą inne państwa do uznania „republiki Katalonii”. Wezwał jednak katalońskich deputowanych do odroczenia o kilka tygodni secesji regionu, by umożliwić negocjacje z Madrytem.

Dodaj komentarz