Przesłuchanie generała Mariana Janickiego

15:37

19 maja 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Trzy godziny za zamkniętymi drzwiami zeznawał generał Marian Janicki, były szef Biura Ochrony Rządu, w procesie byłego szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego i czterech innych osób. Są oni oskarżeni w trybie prywatnym o niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w 2010 roku.


Przesłuchanie generała Mariana Janickiego odbywało się w specjalnej sali sądu okręgowego w Warszawie, która gwarantuje niejawność. Dziennikarze nie mieli na nią wstępu, a wychodzący z rozprawy prokuratorzy i obrońcy byli bardzo ostrożni i nie chcieli mówić o przebiegu przesłuchania. „Rozprawa odbywała się z wyłączeniem jawności i nie możemy udzielać żadnych informacji odnośnie jej przebiegu” – mówił prokurator Przemysław Ścibisz w odpowiedzi na większość pytań dziennikarzy. Na pytanie, czy jest usatysfakcjonowany z przebiegu przesłuchania odpowiedział, że to zachowa dla siebie, dodając, że nie ma to znaczenia dla opinii publicznej.
Za ujawnianie informacji o przebiegu tajnego przesłuchania grozi grzywna, kara ograniczenia wolności a nawet do 2 lat więzienia. Przesłuchiwani dziś świadkowie opuścili salę sądową drugim wejściem i nie rozmawiali z dziennikarzami.
Prywatny akt oskarżenia w sądzie złożono w 2014 roku – po tym, gdy cywilna prokuratura prawomocnie umorzyła śledztwo ws. organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska. Oskarżycielami prywatnymi są bliscy kilkunastu ofiar katastrofy. W rozprawach uczestniczą też dwaj prokuratorzy.
Żaden z oskarżonych nie przyznaje się do winy. Oprócz Tomasza Arabskiego za niedopełnienie obowiązków odpowiadają jeszcze urzędnicy dwie osoby z kancelarii premiera, dwie – z ambasady RP w Moskwie.

Dodaj komentarz