Prezydent przedstawi jutro nowe projekty ustaw o SN i KRS

16:12

24 września 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Jutro poznamy prezydenckie projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Poprzednie ustawy prezydent Andrzej Duda zawetował.
Rzecznik prezydenta, Krzysztof Łapiński nie chciał powiedzieć czym nowe projekty będą różniły się od poprzednich. Zapewnił, że będą zgodne z konstytucją. Poinformował, że prezydent prawdopodobnie przedstawi je osobiście.
Według rzecznika prezydenta ustawy przede wszystkim mają dawać obywatelom poczucie, że wymiar sprawiedliwości działa dla nich, dla dobra Rzeczypospolitej oraz dobrze, sprawnie i wydajnie.
Krzysztof Łapiński wyjaśnił, że jeżeli na przykład 80 procent obywateli uważa, że wymiar sprawiedliwości trzeba zreformować, to prezydentowi zależy na tym, by te 80 procent uznało, że prezydenckie ustawy wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom.
Jego zdaniem może się okazać, że prezydenckie projekty „zawierają wiele rzeczy, które realnie reformują wymiar sprawiedliwości”.
Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki uważa, że w sądownictwie potrzebne jest „szarpnięcie cuglami” a nie „pudrowanie” bo inaczej nic nie zmieni się na lepsze. Chodzi między innymi o nowy sposób postępowania dyscyplinarnego.
Według Patryka Jakiego korporacja sądownicza z tym sobie nie poradziła i nikt już nie wierzy, że te same kadry są w stanie w zasadniczy sposób zmienić sądownictwo.
Szef Klubu PO Sławomir Neumann powiedział, że Platforma czeka na przedstawienie prezydenckich projektów. Jego zdaniem ostatnio trwało „dociskanie” Kancelarii Prezydenta przez szefa MON Antoniego Macierewicza i ministra Zbigniewa Ziobrę, które zakończyło się piątkową rozmową z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.
Według polityka Platformy jutro okaże się czy będą to projekty „kadrowe”, których jedynym skutkiem będzie wymiana składu Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądowniczej czy też będą to ustawy, które przeprowadzają „jakąkolwiek formę” reformy sądownictwa.
24 lipca prezydent odmówił podpisania dwóch ustaw o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przedstawienie nowych projektów w ciągu dwóch miesięcy.

Dodaj komentarz