Prezydent Andrzej Duda wręczył w Bieżuniu odznaczenia rodzinom Żołnierzy Wyklętych z Mazowsza

16:21

20 marca 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Prezydent mówił o zasługach i odwadze Kazimierza Dyksińskiego pseudonim „Kruczek”, Leona Malickiego pseudonim „Zygmunt” i Stanisława Żurawskiego pseudonim „Madej”. Dwaj pierwsi z nich, gdy zostali osaczeni przez obławę Urzędu Bezpieczeństwa, postanowili odebrać sobie życie.

Zginęli 10 czerwca 1954 roku. Byli to ostatni żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego Północnego Mazowsza. Stanisław Żurawski „Madej” przeszedł natomiast brutalne śledztwo.
Prezydent Andrzej Duda przeprosił, że odznaczenia, które wręcza rodzinom tych żołnierzy, trafiają do nich dopiero teraz. W swojej wypowiedzi nawiązał do Zbigniewa Herberta, który pisał: „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy, pozostał po nich w kopnym śniegu, ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy”.
„Jest na szczęście tak, że dziś historia już głucho o nich nie milczy, że ten ślad wilczy, odciśnięty w państwa sercach, najbliższych, dziś znajduje swoje miejsce w historii Rzeczpospolitej” – powiedział Andrzej Duda.
Następnie prezydent złożył kwiaty przed tablicą poświęconą poległym Kazimierzowi Dyksińskiemu „Kruczkowi” i Leonowi Malickiemu „Zygmuntowi”.
Z Bieżunia Andrzej Duda udał się do Żuromina, gdzie będzie uczestniczył w odsłonięciu tablicy pamiątkowej z okazji 250. rocznicy nadania praw miejskich temu miastu. Później spotka się z jego mieszkańcami.

Dodaj komentarz