Prezydenci Polski i Niemiec na targach książki

18:03

19 maja 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Prezydenci Polski i Niemiec otworzyli niemieckie stoisko na VIII Warszawskich Targach Książki na Stadionie Narodowym. Niemcy są w tym roku gościem Warszawskich Targów.

Andrzej Duda podkreślał, że takie wydarzenia i współpraca kulturalna między Polską a Niemcami służą budowaniu więzi między naszymi krajami. „Więzi, która przekłada się na wiedzę o kulturze, o charakterach ludzkich, o specyfice życia, wiedzy o państwie, o ich historii, o odczuciach ludzi” – mówił prezydent.
Andrzej Duda wyraził zadowolenie z faktu, że nowo wybrany prezydent Niemiec przyjechał do Warszawy podczas takiego wydarzenia, gdzie „literatura polska spotyka się z literaturą niemiecką”. Podkreślił, że to kolejne takie spotkanie między innymi po pamiętnych targach książki we Frankfurcie w 2000 roku, gdzie gościem honorowym była Polska. „Gdzie byli wybitni polscy pisarze, poeci i gdzie niemieckiej publiczności i przybyłym gościom zaprezentowali się nasi nobliści Czesław Miłosz i Wisława Szymborska czy nasz wielki poeta Tadeusz Różewicz”, mówił prezydent. Podkreślił, że w tym roku w Warszawie gościmy Hertę Muller i Charlotte Link.
Frank-Walter Steinmeier nawiązał do życiorysów Tomasza Manna oraz do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który jako ulubioną książkę wymieniał „Czarodziejską Górę” autorstwa tego niemieckiego pisarza. „Tomasz Mann stawił opór faszyzmowi, a Lech Kaczyński przeciwstawił się komunizmowi. My dzisiaj powinniśmy stawić czoła wszelkim formom fatalizmu”, powiedział prezydent Niemiec.
Prezydent Steinmeier dodał, że już wiele pokoleń temu mieszkańcy naszego kontynentu marzyli o zjednoczonej Europie. Podkreślił, że Konstytucję dla Europy jako pierwszy opracował polski uczony Wojciech Jastrzębowski w czasie powstania listopadowego w 1831 roku.

Dodaj komentarz