Policja czuwa nad bezpieczeństwem

13:58

1 listopada 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Pięć osób zabitych i prawie 120 rannych w 102 wypadkach – to dane policji tylko za ostatnią dobę. W trakcie kontroli związanych z akcją „Znicz” funkcjonariusze zatrzymali też 116 nietrzeźwych kierowców. 
Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji apeluje o ostrożną jazdę podczas Wszystkich Świętych. Przypomina, że dzisiejszy dzień to czas wzmożonego ruchu, zwłaszcza w rejonach cmentarzy. Oznacza to, że na drogach jest tłoczno, wiele ulic prowadzących do nekropolii jest zakorkowanych. W dużych miastach obowiązują objazdy, często nie ma możliwości zaparkować tuż przy cmentarzu.
„Pamiętajmy o wzajemnej życzliwości. Trąbienie na kogoś i wyzywanie go nie przyspieszy tego, że będziemy szybciej na grobach bliskich. Wyjeżdżajmy wcześniej i zaplanujmy dobrze podróż, jeśli jedziemy daleko.” – mówi Marciniak. Apeluje też o zwracanie uwagi na pieszych, bo w roztargnieniu mogą nagle wejść na jezdnię. Do pieszych apeluje zaś o noszenie po zmroku elementów odblaskowych.
Częścią tegorocznej akcji „Znicz” jest także kwestia kradzieży na cmentarzach. Dlatego policjanci patrolują nekropolie. Pojawiają się też, po cywilnemu, w cmentarnych alejkach, gdzie zwracają szczególna uwagę na przestępców. Plagą w dniu Wszystkich Świętych są kieszonkowcy. Dlatego policja apeluje – zwłaszcza do kobiet – o pilnowanie torebek, w których mamy dokumenty i portfele. Nie należy takich rzeczy zostawiać na płycie nagrobnej sąsiedniego pomnika czy na ławce. Właśnie na takie okazje czekają złodzieje.

Policyjna akcja „Znicz 2017” rozpoczęła się w piątek. W ramach akcji na drogach codziennie pracuje ponad 5 tysięcy funkcjonariuszy. Pomagają ich żandarmi oraz strażnicy miejscy.
W trakcie kontroli drogowych policjanci zwracają uwagę na stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców oraz to, jak przewożone są dzieci. Równoległe z akcją „Znicz” w tym roku trwa wspólna akcja policjantów i duchownych pod hasłem „Nie zabijaj”. Polskie Radio również włącza się w propagowanie bezpiecznej jazdy w czasie Wszystkich Świętych. W serwisach podawane są aktualne informacje o ruchu. Natomiast na stronie polskieradio.pl można obejrzeć – zachęcający do ostrożnej jazdy – spot przygotowany we współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.
W ubiegłym roku w okresie świątecznym na drogach doszło do 425 wypadków, w których zginęło 39 osób, a blisko 450 zostało rannych. Policjanci zatrzymali też prawie 1200 pijanych kierowców.

Dodaj komentarz