Podsumowanie roku poszukiwań ofiar totalitaryzmów

14:28

31 grudnia 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Ponad 40 przebadanych miejsc, odnalezione szczątki około 230 ofiar represji totalitarnych i kilkanaście osób zidentyfikowanych. To dokonania zespołu ekspertów, którzy pod kierownictwem dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji, wiceprezesa IPN profesora Krzysztofa Szwagrzyka, kolejny rok prowadzili poszukiwania osób zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej i przez komunistów po jej zakończeniu.
Profesor Krzysztof Szwagrzyk wyjaśnia, że w tym roku prace odbywały się w całej Polsce. Zakończono między innymi prace poszukiwawczo – ekshumacyjne na „Łączce” na Powązkach, prace prowadzono na terenie warszawskiego więzienia na Rakowieckiej, na terenach więzień wielu innych miast, a także w lasach i innych miejscach tajnych pochówków ofiar komunistów. Prace poszukiwawcze prowadzone były również poza granicami Polski: na Litwie, Białorusi, a nawet w Gruzji. Profesor Szwagrzyk podkreśla, że w wielu miejscach działania będą kontynuowane w przyszłym roku.
Ukoronowaniem prac są konferencje poświęcone ustaleniu tożsamości odnalezionych ofiar. Najbliższa odbędzie się 1 lutego w Pałacu Prezydenckim – wtedy poznamy nazwiska i imiona kolejnych zidentyfikowanych ofiar komunistów.
Profesor Szwagrzyk podkreśla, że prace poszukiwacze są często bardzo skomplikowane. Wiele miejsc pochówku jest nieznanych i wciąż trwają ich poszukiwania, w wielu miejscach szczątki ofiar totalitaryzmów były przemieszane z późniejszymi pochówkami, różne były sposoby grzebania zamordowanych w zależności od miasta i czasu dokonywania zbrodni – tłumaczy Krzysztof Szwagrzyk.
Podczas prac poszukiwawczo – ekshumacyjnych udało się odnaleźć nie tylko ludzkie szczątki ale także ważne pamiątki należące do zamordowanych. Odnajdowano między innymi: ryngrafy, medaliki czy okulary. Wszystkie tego typu rzeczy są – tłumaczy Krzysztof Szwagrzyk – niezwykle ważne i pomocne w procesie wstępnej identyfikacji odnalezionych osób.
Odnalezione pamiątki należące do ofiar komunistów trafią do powstającego w dawnym więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Pierwsza część pamiątek zostanie pokazana 1 marca w ramach wystawy ukazującej osoby, które udało się odnaleźć i zidentyfikować, oraz należące do nich przedmioty.

Dodaj komentarz