PiS wycofuje nowelizację ustawy, która nazywa totalitaryzmami m. in. nacjonalizm litewski i ukraiński

18:09

16 lutego 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Prawo i Sprawiedliwość wycofuje nowelizację ustawy, która nazywa „totalitaryzmami” między innymi nacjonalizm litewski i ukraiński. Według senackiego projektu, zakazane byłoby propagowanie ustroju komunistycznego lub innych totalitaryzmów na przykład poprzez budowle czy pomniki. Propozycja miała być uzupełnieniem ubiegłorocznej ustawy dotyczącej usunięcia nazw ulic i innych obiektów, które odnoszą się do komunizmu lub innych systemów totalitarnych.


Współautor pierwotnej wersji projektu, senator PiS Robert Mamątow mówi IAR, że założeniem propozycji była likwidacja pomników lub budowli związanych z propagowaniem komunizmu, nazizmu i faszyzmu. Jednak inny z senatorów PiS Jerzy Czerwiński wniósł poprawkę rozszerzającą definicję ustroju totalitarnego o nacjonalizm litewski i ukraiński oraz militaryzm pruski, niemiecki i rosyjski.
Jak wyjaśnił Robert Mamątow, taka zmiana nie była zamiarem twórców projektu ustawy. „Zostały wprowadzone poprawki, które w zasadzie mocno zmieniły tę ustawę. Jest to jakaś forma narażenia naszego kraju na niepotrzebne reperkusje” – ocenił.
Senator PiS dodał, że powstanie zmodyfikowany projekt nowelizacji. „Ta ustawa zostanie wycofana z Sejmu, zostaną naniesione poprawki i ona wróci do Sejmu z tym, że nie możemy pozwolić na jakieś reperkusje międzynarodowe” – tłumaczył Robert Mamątow.
Projekt uchwały wycofującej propozycję z Sejmu wniósł w ubiegłym tygodniu marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jego wnioskiem senackie komisje zajmą się 21 lutego.

Dodaj komentarz