Paweł Kukiz nie wyklucza, że jego ugrupowanie stanie się partią polityczną

22:18

14 października 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Kukiz mówił, że  byłoby to rozwiązanie tymczasowe, które miałoby uchronić ruch Kukiz ’15 przed konsekwencjami ewentualnych zmian w ordynacji wyborczej.
Paweł Kukiz ocenił, Prawo i Sprawiedliwość „upartyjnia państwo”, a przy tym jest na tyle silne, że może samodzielnie zmienić ordynację wyborczą. „Partia rządząca może wpaść na pomysł taki, że tylko podmioty partyjne będą mogły brać udział w wyborach samorządowych i parlamentarnych” – powiedział lider ruchu Kukiz’15.
Paweł Kukiz mówił, że w takiej sytuacji jego ugrupowanie mogłoby przekształcić się w partię, ale tylko na wybory. Po osiągnięciu 3 celów zapisanych w statucie partia ulegałaby samorozwiązaniu – tłumaczył Paweł Kukiz. Wśród statutowych celów wyliczył ustanowienie systemu prezydenckiego, wprowadzenie na wszystkich szczeblach jednomandatowych okręgów wyborczych i wprowadzenie obligatoryjności referendów.
Na razie nie ma oficjalnej decyzji o zmianie ordynacji wyborczej. Wczoraj podczas wystąpienia w Spale prezes PiS zapowiedział jednak, że Prawo i Sprawiedliwość chce ją zmienić, aby zapobiec fałszowaniu wyników wyborów. Jarosław Kaczyński mówił też o konieczności likwidacji jednomandatowych okręgów w wyborach samorządowych. Według niego, w wielu z nich dochodzi do nadużyć.

Dodaj komentarz