Senat w Madrycie na ścieżce do zawieszenie katalońskiej autonomii

17:33

27 października 2017

Marek Poniedziałek

kierownik redakcji publicystyki
m.poniedzialek@zachod.pl
tel. +48 68 455 55 11

Informacyjna Agencja Radiowa

Hiszpański Senat przyjął dokument, który pozwala na zawieszenie katalońskiej autonomii. Jeszcze dziś zostanie on zaakceptowany przez rząd Mariano Rajoya i opublikowany w Dzienniku Ustaw. Od jutra centralny rząd ma przejąć nadzór nad katalońską policją, finansami, mediami i systemem informatycznym.

Głosowanie, którego godzinę przekładano cztery razy, poprzedziła burzliwa dyskusja. Zarzucono w niej Marianowi Rajoyowi brak wizji Hiszpanii, a Katalończykom – notoryczne łamanie prawa. Wkrótce (g.18.00) rozpocznie się posiedzeniu rządu, który przyjmie dokument Senatu i rozpocznie wprowadzanie w życie 155. artykułu konstytucji pozwalającego na zawieszenie autonomii.

Zdaniem rządu, nie przeszkodzi w tym przyjęcie przez kataloński parlament dokumentu inicjującego powstanie republiki. W sieciach społecznościowych Mariano Rajoy napisał: „Państwo prawa odbuduje legalność Katalonii”. Jeszcze dzisiaj przed kamerami wystąpi Carles Puigdemont, który ma ogłosić w regionie przedterminowe wybory. W świetle hiszpańskiego prawa, wraz z wejściem w życie 155. artykułu konstytucji polityk zostanie odsunięty od funkcji szefa regionalnego rządu.

Dodaj komentarz