Odsłonięcie pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Łodzi

22:11

19 maja 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

„Smoleńsk musi być pamięcią wspólną”- mówił w Łodzi Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości uczestniczył w uroczystości odsłonięcia pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Jarosław Kaczyński podziękował arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu, obecnemu metropolicie krakowskiemu, który był inicjatorem upamiętnienia w Łodzi ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Wyraził też nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie będzie początkiem odbudowy wspólnej pamięci. ” Niezależnie od tego, co tam się naprawdę stało, musi być pamięcią wspólną naszego narodu, elementem budowy naszej wspólnoty” – powiedział prezes PiS. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, „pamięć o katastrofie smoleńskiej, podobnie jak pamięć o mordzie polskich oficerów w Katyniu, została dotknięta nienawiścią”. Prezes PiS stwierdził jednak, że jest to inny rodzaj prześladowania pamięci, który będą kiedyś musieli wyjaśnić historycy.
W odsłonięciu pomnika katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem uczestniczyli też wicepremier Piotr Gliński i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Monument to wysokie na trzy metry kamienne płyty, na których widnieją nazwiska ofiar katastrofy sprzed siedmiu lat. Pomnik został sfinansowany ze środków łódzkiej kurii, stanął na tyłach katedry.
Wcześniej w katedrze odprawiono mszę świętą, której przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski. W homilii mówił, że 10 kwietnia 2010 delegacja udała się do Katynia, „by wrócić i powiedzieć Polsce, o tych którzy polegli wierni w jej służbie”:

Dodaj komentarz