Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

16:18

1 stycznia 2018

Informacyjna Agencja Radiowa

Specjalna iluminacja Pałacu Prezydenckiego i Belwederu rozpoczęła w styczniu obchody stulecia niepodległości w 2018 roku. Rocznicy towarzyszy wieloletni rządowy program „Niepodległa”. Obchody będą całorocznym cyklem wydarzeń, które mają uświetnić tę wyjątkową rocznicę – mówił prezydencki minister Wojciech Kolarski. Jak dodał, w prezydenckiej wizji obchodów nie tylko 11 listopada ma być świętem, ale cały rok 2018.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin wyjaśniał, że program „Niepodległa” ma trzy filary, które są intensywnie realizowane. Jak dodał, pierwszy z nich – lokalny, zaowocuje tysiącami wniosków od społeczności na inicjatywy związane z rocznicą. Mówił, że jest też filar centralny, czyli zaplanowane przez czołowe instytucje kultury różne wydarzenia, a także międzynarodowy, za który odpowiada Instytut Adama Mickiewicza.
Trwałym śladem po obchodach 100-lecia niepodległości będą nowe instytucje – zapowiedział Jarosław Sellin. Mówił, że to między innymi: Muzeum Historii Polski, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Jana Pawła II, Muzeum Pamięci Sybiru, Muzeum Żołnierzy Wyklętych. „Brakowało nam tych instytucji, intensywnie je teraz budujemy i do roku 2022 te muzea będą otwierane” – dodał.
W ramach programu „Niepodległa” do 2022 realizowane będą różnorodne przedsięwzięcia upamiętniające rocznicę – od odsłaniania nowych pomników, wspierania publikacji historycznych, przez koncerty, wystawy, a także włączenie się Polski w nurt międzynarodowych obchodów wydarzeń sprzed stu lat.

Dodaj komentarz