Nadeszła wiosna

19:28

20 marca 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Choć chłodno i pada – dziś pierwszy dzień astronomicznej wiosny – najpiękniejszej pory roku. Główny Ogrodnik Łazienek Królewskich w Warszawie Barbara Werner zwraca uwagę na wychodzące z ziemi pierwsze wiosenne kwiaty i ożywienie wśród ptaków. Zaczyna się pora godowa i lęgowa, co widać wśród kaczek mandarynek, których populacja w Łazienkach Królewskich należy do najliczniejszych w Polsce. Kaczki gniazdują w dziuplach drzew nawet około 10 metrów nad ziemią i teraz właśnie odbywają się ich zaloty. Głośno dają znać o sobie także inne ptaki – zięby, dzwońce i sikorki różnych odmian. Głośno słychać także gołębie i wrony również odbywające okres godowy.
Wiosnę widać także we florze parku Łazienki Królewskie choć większość drzew jest jeszcze szara i bezlistna. Rozwijają się pąki liściowe i na niektórych roślinach – jak na dereniu – widać, że lada dzień pojawią się zielone listki. Na trawnikach kwitną już krokusy i przebiśniegi, a sama trawa także przybiera bardziej wiosenny kolor – podkreśla Barbara Werner.
Wiosną w Łazienkach można podziwiać także pięknie kwitnące rośliny cebulowe – w kwietniu w pełnej krasie będzie można zobaczyć na przykład rzadkie tulipany i narcyzy w ogrodzie holenderskim przy Starej Pomarańczarni.

Dodaj komentarz