Morawiecki: Jeśli w programie 500 plus miałyby nastąpić zmiany, to tylko „in plus”

20:45

31 października 2017

Polska Agencja Prasowa

Jeśli w programie 500 plus miałyby nastąpić zmiany, to tylko „in plus” – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem ewentualna zmiana progu dochodowego na członka rodziny mogłaby spowodować, że jeszcze więcej rodzin z jednym dzieckiem będzie mogło być beneficjentem programu.

Morawiecki, który był gościem programu „Fakty po faktach” w TVN24 zdystansował się od pomysłów pojawiających się w debatach ekonomistów, by więcej pieniędzy z programu 500 plus przeznaczać na kolejne dzieci (np. 700 zł na trzecie, 1000 na czwarte dziecko), a na drugie jedynie 300 zł.

Na pewno będziemy się trzymać tego programu (500 plus – PAP), bo jest on fundamentalnie ważny z punktu widzenia społecznego, ale też demograficznego, rodzinnego – powiedział. „Jeśli na trzecie, czwarte i piąte dziecko miałoby być więcej pieniędzy, to na pewno nie będzie mniej pieniędzy niż do tej pory wydajemy w niektórych przypadkach na pierwsze dziecko oraz na drugie dziecko” – zapewnił.

Wicepremier podkreślił, że jeśli miałyby nastąpić zmiany, to tylko „in plus”. Dodał, że z jego perspektywy nie wchodzi w grę zmiana, która miałaby polegać na tym, by na drugie dziecko wypłacano 300 zł. „Nie wyobrażam sobie, byśmy chcieli w ten sposób postąpić. Raczej – jeżeli sytuacja budżetowa pozwoli w kolejnych latach – to chcemy kolejne środki wydawać na cele społeczne” – powiedział.

W przyszłości „będziemy myśleć o zmianie progu dochodowego na jednego członka rodziny”, co „przy odpowiednich zmianach” może sprawić, że jeszcze więcej rodzin z jednym dzieckiem będzie mogło być beneficjentem tego programu 500 plus – dodał.

Dodaj komentarz