Ministrowie finansów UE o rajach podatkowych

09:06

7 listopada 2017

Karolina Kamińska

dziennikarka działu informacji   +48 68 4555 522

Polska Agencja Prasowa

Unijni ministrowie finansów mają dziś rozmawiać w Brukseli o walce z rajami podatkowymi i o pracach nad czarną listą takich oaz. Program spotkania zmieniono w ostatniej chwili, po publikacji Paradise Papers. Chodzi o ustalenia Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych. Z opublikowanych przez niego dokumentów wynika, że w interesy w rajach podatkowych zamieszanych jest wiele wpływowych osób na całym świecie.
Komisja Europejska uważa, że ta publikacja to sygnał ostrzegawczy dla unijnych krajów, które od miesięcy nie potrafią się porozumieć się w sprawie czarnej listy rajów podatkowych i regulacji zwalczających unikanie opodatkowania. „Wiele już zrobiono w Unii jeśli chodzi o wymianę informacji między krajami, przeciwdziałanie praniu pieniędzy, ale ta sprawa musi być rozwiązana” – powiedział wczoraj wiceszef Komisji Valdis Dombrovskis po posiedzeniu eurogrupy.
Wicepremier Mateusz Morawiecki dodał, że tego typu metody zakłócają warunki konkurencji między firmami. „Bo jak jedna firma rozlicza się na Cyprze albo w Szwajcarii a druga w Polsce, to ta pierwsza jest na pozycji uprzywilejowanej” – powiedział wicepremier.
Unijne kraje były w ostatnim czasie wiele razy krytykowane przez organizacje pozarządowe i międzynarodowe za to że robią niewiele w sprawie finansowej przejrzystości.

Dodaj komentarz