Minister Rafalska o spadku bezrobocia

21:41

8 listopada 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że obecny poziom bezrobocia jest dobrą prognoza na przyszłość i dobrym sygnałem dla rządu.

Z opublikowanych dzisiaj szacunków resortu rodziny i pracy wynika, że stopa bezrobocia w październiku wyniosła 6,6 procent. Oznacza to spadek o 0,2 punktu procentowego w porównaniu do września i 1,6 punktu procentowego mniej niż rok temu. Minister Elżbieta Rafalska, która gościła w TVPInfo, zaznaczyła, że w ostatnim kwartale roku zazwyczaj spada liczba prac sezonowych, podobnie jak w okresie zimowym. „Wtedy utrzymanie stopy bezrobocia na poziomie okresu letniego jest dobrym wynikiem, a tu mamy dalszy spadek, który wynosi zero i dwie dziesiąte punktu procentowego” – powiedziała minister.

Według Elżbiety Rafalskiej, wiąże się to z nowymi ofertami na rynku pracy. Inną przyczyną spadku bezrobocia jest wyrejestrowywanie się osób długotrwale bezrobotnych, a które skorzystały z obniżenia wielu emerytalnego.

Minister powiedziała, że kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości obejmował władzę, w kraju było zarejestrowanych półtora miliona bezrobotnych. W tej chwili bezrobotnych jest milion siedemdziesiąt jeden tysięcy bezrobotnych. „Myślę, że w pierwszym kwartale 2018 roku będzie ich poniżej miliona” – powiedziała Elżbieta Rafalska. Dodała, że pamięta gdy w rejestrach figurowały trzy miliony osób.

Elżbieta Rafalska wśród przyczyn spadku bezrobocia wymieniła też wzrost inwestycji finansowanych z środków krajowych oraz europejskich, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, podniesienie kwoty minimalnego wynagrodzenia, a także zmniejszenia szarej strefy poprzez likwidację „syndromu pierwszej dniówki”.

Dodaj komentarz