Manifestacja przed Ministerstwem Rolnictwa

13:10

7 grudnia 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi protestuje grupa osób zrzeszona w ramach rolniczego OPZZ. Domagają się od władz skutecznej walki ze skutkami afrykańskiego pomoru świń na wschodzie kraju. Żądają w tym celu między innymi znaczącego wzrostu odstrzału dzików, które roznoszą chorobę oraz rekompensat dla hodowców, którzy borykają się z obostrzeniami handlowymi.
„W ramach walki ze skutkami ASF część hodowców trzody chlewnej znalazła się w trudnej sytuacji” – mówią pikietujący siedzibę ministerstwa. „Wybijano nam także zdrowe świnie. We wsi były ogniska choroby, ale nasze gospodarstwa były czyste. Wprowadzono obostrzenia, nakazano dodatkowe wymogi bezpieczeństwa. Nie wiadomo, czy to wszystko się zwróci, a my mamy zobowiązania” – tłumaczą rolnicy.

Przewodniczący rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski przekazał do resortu rolnictwa listę postulatów protestujących. Został też zaproszony na rozmowy do gmachu ministerstwa. Jak powiedział, w wyniku walki z pomorem zlikwidowano 3 tysiące małych gospodarstw. „Widzimy wszyscy, że ASF przekroczył ostatnio granicę rzeki Wisły. Przez 2 lata składaliśmy swoje gotowe rozwiązania, ale z nich nie korzystano” – tłumaczył Izdebski.

Wirus ASF występuje w Polsce z przerwami od 2014 roku. W tym tygodniu Rada Ministrów przyjęła specustawę zakładającą między innymi wzmocnienie odstrzału dzików np. na obszarach chronionych oraz montaż zapory dla dzików wzdłuż wschodniej granicy kraju.

Dodaj komentarz