Koszty wychowania dzieci w Polsce

14:33

1 czerwca 2016

Informacyjna Agencja Radiowa

Mimo że koszty utrzymania dzieci w polskich rodzinach – ze względu na deflację – nie zmieniły się od ubiegłego roku, to jednak nadal pozostają na bardzo wysokim poziomie. Odpowiednie wyliczenia przedstawia raport przygotowany w Centrum imienia Adama Smitha.

Jak wyjaśnia ekspert Centrum Ireneusz Jabłoński, koszt wychowania jednego dziecka do momentu, kiedy osiągnie pełnoletność, wynosi 190 tysięcy złotych, dwójki 320 tysięcy, a trójki już 550 tysięcy złotych.
1 kwietnia wszedł w życie program Rodzina 500 plus, zgodnie z którym rodzice i opiekunowie na każde drugie i kolejne dziecko, a w rodzinach uboższych także na pierwsze, mogą otrzymać pół tysiąca złotych miesięcznie. Jednak według Andrzeja Sadowskiego, prezydenta Centrum imienia Adama Smitha, polska rodzina utrzymuje się z pracy a nie z ulg czy zasiłków. Stąd apel, by zredukować opodatkowanie pracy, gdyż to właśnie praca wg Sadowskiego jest najlepszą polityką prorodzinną. Jak mówi, program 500 plus należy traktować jako program interwencyjny w sytuacji załamania demograficznego, z którym mamy do czynienia w Polsce. Nie można natomiast traktować tego programu jako alternatywy dla pracy. Jeśli programy socjalne będą zbyt atrakcyjne wobec normalnej pracy, to będziemy mieli taką sytuację, jaka jest w Szwecji. „Rozbudowane programy socjalne dla imigrantów sprawiają, że tylko pół procent z nich podejmuję jakiekolwiek zatrudnienie” – zaznaczył Andrzej Sadowski. Zwrócił też uwagę, że rodziny z dziećmi są szczególnie wrażliwe na skutki wysokiego VAT. Dlatego to, co potrzebne jest polskim rodzinom, to obniżenie VAT-u do najniższych poziomów dopuszczalnych w Unii Europejskiej. Doświadczenia Rumunii pokazują na przykład, że obniżenie tego podatku sprawiło, iż rząd miał więcej pieniędzy. Poprawiła się sytuacja materialna obywateli Rumunii i ruszyła konsumpcja. Eksperci Centrum Smitha zwracają uwagę, że w Polsce stawka VAT jest wyższa niż w większości krajów europejskich. Podkreślają, że 23-procentowa stawka VAT jest dla 95 procent polskich podatników większym obciążeniem niż 19-procentowa stawka od dochodów osobistych.

Przedstawiony dzisiaj w Centrum imienia Adama Smitha raport powstał pod kierunkiem profesora Aleksandra Surdeja, kierownika Katedry Studiów Europejskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Dodaj komentarz