Kasacja w sprawie Samuela Nowakowskiego oddalona

17:08

22 listopada 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Sąd Najwyższy oddalił kasację w sprawie Samuela Nowakowskiego, skazanego na dożywocie za zabicie siekierą 10-letniej dziewczynki w Kamiennej Górze. Mężczyzna o przedterminowe warunkowe zwolnienie będzie mógł się ubiegać po 35 latach. Obrońca Samuela Nowakowskiego mecenas Mikołaj Pietrzak wnosił o ponowne rozpatrzenie sprawy w drugiej instancji, przede wszystkim ze względu na ocenę poczytalności sprawcy w chwili popełnienia morderstwa. Decyzji Sądu Najwyższego nie komentował.
Przewodniczący składu SN Zbigniew Puszkarski, choć docenił wysiłek mecenasa Mikołaja Pietrzaka, włożony w kasację, w całości ją odrzucił. Sędzia przypomniał, że przed wyrokiem skazany przeszedł 40-dniową obserwację psychiatryczną i choć opinia wskazywała na jego zaburzenia w sferze psychiki, nie w takim stopniu, który mógłby uwalniać go, od odpowiedzialności karnej.
Sąd II instancji oprócz kary dożywocia pozbawił Samuela Nowakowskiego także praw publicznych na 10 lat oraz nakazał wypłatę 200-tu tysięcy złotych zadośćuczynienia rodzicom zamordowanej dziewczynki. Rodzice, jako oskarżyciele posiłkowi, nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami, podobnie prokurator Jacek Radoniewicz.
Wiadomo, że motywem zbrodni była złość Samuela Nowakowskiego, który chciał odreagować fakt, iż zabrano mu zasiłek dla bezrobotnych. Pierwotnie chciał zabić któregoś z urzędników, ale w urzędzie pracy było za wiele osób. Kiedy wyszedł na ulicę, zobaczył małą dziewczynkę wchodzącą do księgarni.To jej zadał śmiertelny cios.

Dodaj komentarz