Jutro drugi dzień wizyty prezydenta Iraku w Polsce

21:44

6 listopada 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

W drugim dniu  wizyty w Polsce prezydent Iraku Fuad Masum Khader spotka się z premier Beatą Szydło. Ma też w planie rozmowy w parlamencie – między innymi z wicemarszałkiem Senatu Adamem Bielanem.
Tematami rozmów polskiej premier z irackim prezydentem będą m.in. kwestie współpracy gospodarczej i polskiej pomocy humanitarnej, a także bieżąca sytuacja bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu.
Podczas spotkania z dziennikarzami po rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą, Fuad Masum Khader ogłosił, że walka przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w Iraku zakończyła się sukcesem. „Chcielibyśmy podziękować zaprzyjaźnionym krajom i międzynarodowej koalicji, a niektórym krajom, takim jak Polsce, w sposób szczególny. ISIS to terroryści, oni zabijali cywilów, kobiety, dzieci i innowierców. Dzisiaj ten rozdział uważam już za zamknięty w wymiarze wojskowym” – podkreślił.
Jednym z państw wchodzących w skład międzynarodowej koalicji walczącej z ISIS jest Polska. Jednak prezydent Andrzej Duda zwracał uwagę, że pokonanie fanatyków z Daesh jest zasługą przede wszystkim wojsk i władz irackich. Warszawa wysłała na Bliski Wschód kilka myśliwców F-16 oraz oddział komandosów, których liczebności nie podano. Polacy są także w składzie niewielkiej misji szkoleniowej NATO.
Prezydenci Polski i Iraku opowiedzieli się też za rozwiązaniem iracko-kurdyjskiego konfliktu na drodze dialogu i w oparciu o prawo. Spór pozostaje niewyjaśniony po niedawnym referendum niepodległościowym w irackim Kurdystanie. Mieszkańcy tego regionu opowiedzieli się za oderwaniem od Iraku i ogłoszeniem niepodległości. Prezydent Iraku Fuad Masum Khader, który sam jest Kurdem, mówił w Warszawie, że konflikt można rozwiązać jedynie poprzez rozmowy oraz według zapisów konstytucji.
Władze w Warszawie i Bagdadzie sygnalizują też chęć zacieśnienia polsko-irackich relacji gospodarczych. Prezydent Andrzej Duda mówił o możliwości współpracy między branżą energetyczną i rolniczą. „Nasz kraj potrzebuje partnerów, którzy chcieliby współpracować przy odbudowie Iraku i jego infrastruktury” – zaznaczał Fuad Masum Khader.
Owocem polsko-irackiego zacieśnienia relacji ma być też otwarcie w Irbilu konsulatu generalnego RP. O gotowości do podjęcia tego kroku mówił prezydent Andrzej Duda. Z kolei Irak ma zapewnić polskiej ambasadzie w Bagdadzie osobny obiekt w bezpiecznej strefie miasta.

Dodaj komentarz