Jest już kalendarz szczepień na przyszły rok

19:09

2 listopada 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Główny Inspektor Sanitarny przedstawił kalendarz szczepień na przyszły rok. Komunikat zawiera wykaz szczepień obowiązkowych dla dzieci i młodzieży oraz wykaz szczepień zalecanych.
Według Marka Posobkiewicza, Głównego Inspektora Sanitarnego, kalendarz jest kontynuacją tegorocznego programu szczepień. W ubiegłym roku program był znacznie rozszerzony, gdyż doszły szczepienia przeciwko pneumokokom, które są przyczyną poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Marek Posobkiewicz podkreśla, że to była największa zmiana w kalendarzu szczepień ochronnych od wielu lat.
Główny Inspektor Sanitarny informuje, że szczepienia przeciwko gruźlicy nadal będą wykonywane w pierwszej dobie życia. Według niego, jeśli poprawi się sytuacja epidemiologiczna w Polsce i naszym regionie, można będzie rozważyć rezygnację z tych szczepień w pierwszej dobie. Natomiast obecnie, przy aktualnie notowanej liczbie zachorowań i zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, takie szczepienia przeciwko gruźlicy są przeprowadzane.
W tym roku w Europie doszło do ponad trzydziestu zgonów z powodu zachorowań na odrę. Ofiarami były głównie dzieci, które nie zostały zaszczepione. W Polsce takich zgonów nie odnotowano.
Tak zwana wyszczepialność dzieci i młodzieży w naszym kraju jest nadal na wysokim poziomie i wynosi dziewięćdziesiąt parę procent.

Dodaj komentarz