Jarosław Kaczyński nie widzi w słowach Baracka Obamy nawet cienia krytyki pod naszym adresem

17:15

10 lipca 2016

Informacyjna Agencja Radiowa

Z wypowiedzi prezydenta Obamy zapamiętałem to, że byliśmy i jesteśmy nadal dla świata wzorem demokracji – powiedział Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości dodał, że podziela zdanie prezydenta USA, że ważne są instytucje, dlatego – jak powiedział – PiS naprawia Trybunał Konstytucyjny.
„To co zostało powiedziane to to, że Polska jest demokratycznym krajem, gdzie ta demokracja miała różne dziej w ciągu tych 27 lat, nie zawsze było tak dobrze, a w szczególności w czasie rządów PO, ale także w czasach rządów Wałęsy bywały tutaj różne przygody, ale generalnie się obroniła i w dalszym ciągu się broni jest przykładem dla świata, dla tych wszystkich którzy chcą budowa demokrację, to zostało powiedziane” – powiedział Kaczyński.
Jarosław Kaczyński spodziewa się, że w przypadku wyboru Hilary Clinton na prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki północnej obecna polityka USA związanej ze wzmacnianiem wschodniej flanki NATO, mówieniem o otwartości Sojuszu oraz o utrzymywaniu sankcji wobec Rosji, będzie kontynuowana. Zauważa jednocześnie, że Barack Obama mówiąc o otwartości Sojuszu nie wskazał żadnej mapy drogowej. „To podkreślenie jest ważne, ale to jeszcze jest sfera werbalna. Ja mam nadzieję, że w jakimś momencie przestanie to być sfera werbalna” – powiedział prezes PiS.
Pytany na konferencji prasowej w Warszawie o szansę na konstruktywny dialog z Rosją powiedział, że w tej chwili sygnały płynące z tego kraju są niejednoznaczne. „Z jednej strony jakieś napinanie mięśni, z drugiej strony telegram gratulacyjny z okazji 4 lipca, święta narodowego Stanów Zjednoczonych od prezydenta Putina, który wskazywałby na to, że jakieś możliwości są”.
Wczoraj zakończył się warszawski szczyt NATO. Obecny w Warszawie w związku ze szczytem prezydent USA Barack Obama powiedział po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, że długie dążenie Polaków w zakresie niepodległości i wolności, narodzenie się polskiej demokracji po zimnej wojnie były inspiracją dla ludzi w całej Europie i na całym świecie. Jednocześnie wyraził zaniepokojenie „pewnymi działaniami i impasem” w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślił, że demokracja to nie tylko słowa w Konstytucji, ale praworządność, niezależna władza sądownicza i wolna prasa na której Stanom Zjednoczonym bardzo zależy. ” To wartości, które leżą u sedna naszego sojuszu, a także u sedna traktatu NATO” – powiedział prezydent Obama.

Dodaj komentarz