Iran grozi USA odwetem za nowe sankcje

19:53

13 stycznia 2018

Informacyjna Agencja Radiowa

Iran grozi Stanom Zjednoczonym odwetem za nałożenie sankcji na szefa sądownictwa w Teheranie. Tamtejsze ministerstwo spraw zagranicznych zapowiedziało także, że nie zgodzi się na żadne zmiany w umowie nuklearnej sprzed trzech lat. To kolejna odsłona sporu między Teheranem a Waszyngtonem po najnowszych decyzjach amerykańskiego prezydenta.
Prezydent Donald Trump zapowiedział wczoraj, że po raz ostatni wstrzyma się z zerwaniem umowy nuklearnej Zachodu z Iranem, ale dał Teheranowi oraz Europie kilka miesięcy na naprawę jego zdaniem błędów, zawartych w umowie nuklearnej. Amerykański prezydent jest przeciwnikiem umowy, którą określa jako “najgorszą w historii”, choć nie podaje w tej sprawie konkretnych argumentów.
Równocześnie jednak Stany Zjednoczone nałożyły wczoraj sankcje na 14 osób i instytucji w Iranie za łamanie praw człowieka. W tym gronie jest szef sądownictwa ajatollah Sadek Laridżani. Teraz irańskie MSZ w oświadczeniu nazwało to “przekroczeniem czerwonej linii” i zapowiedziało odwet. Nie podano jednak konkretnych kroków, jakie Iran miałby podjąć.
Wcześniej Iran oskarżył amerykańskiego prezydenta o wrogie działania wobec Irańczyków i o groźby, które jak dotąd nie zostały spełnione. Teheran zapowiedział też, że nie zgodzi się na żadne zmiany w umowie nuklearnej, która w zamian za redukcję programu jądrowego zniosła światowe sankcje wobec Iranu.
Donald Trump jeszcze w kampanii wyborczej zapowiadał, że będzie chciał zerwać umowę nuklearną. Jednak zarówno Iran jak i kraje Unii Europejskiej argumentują, że nie jest w stanie unieważnić dokumentu, bo ma on charakter wielostronny. Jednak eksperci twierdzą, że jeśli Waszyngton wycofa się z porozumienia i ponownie nałoży sankcje na Iran, to taki krok mocno osłabi odbudowującą się irańską gospodarkę.

Dodaj komentarz