Grand Prix dla Aliny Czerniakowskiej za filmy dokumentalne

21:11

14 października 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Dziennikarka, reżyser filmowa i scenarzystka – Alina Czerniakowska otrzymała Grand Prix XII Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2017”. Jest autorką zwycięskich filmów dokumentalnych: „Powrót Paderewskiego” i „Być dla Polski, być dla Polaków”.
Filmy Aliny Czerniakowskiej to byłe tak zwane „półkowniki”, produkcje, które w PRL-u zostały objęte cenzurą. Polska usłyszała o nich po około pięciu latach od ich realizacji. „Być dla Polski, być dla Polaków” jest o tym, jak trudno żyć dla Polski i pracować dla Polski, mówi Alina Czerniakowska: „Józef Piłsudski powiedział: jak trudno być dla Polski, jak trudno być dla Polaków, zmieniłam tylko drugą frazę i powstał tytuł filmu”, opowiadała.
Nagrody specjalne za udział w konkursie otrzymali, między innymi: reżyser Anna Pietraszek za film: „W łączności z Polonią Ameryki 2001”, Jurij Goruliow z Białorusi za „Drogę do nawrócenia”, oraz profesor Janusz Supernak ze Stanów Zjednoczonych za „Pieśń Dziękczynną”. W tym roku do konkursu wpłynęło 80 prac. Jak powiedział przewodniczący jury, Paweł Woldan, wybór nie był prosty. „Osiemdziesiąt osobowości, osiemdziesiąt historii i jury stało przed dylematem, które z tych serc nagrodzić… Wszystkie są warte nagrody”, oznajmił. Współorganizatorem Festiwalu Polonijnego Losy Polaków 2017 jest Fundacja Polska Europa Polonia. „ Połączenie 40 milionów ludzi znad Wisły z 20 milionami rozproszonymi po całym świecie, to jest główne przesłanie tego Festiwalu”, wskazywał prezes Fundacji, Zygmunt Gutowski.
W tym roku zgłoszone prace były związane z Rokiem Tadeusza Kościuszki, marszałkiem Józefem Piłsudskim, Rokiem generała Józefa Hallera i jubileuszem 200-lecia Ottawy jako stolicy Kanady. Honorowy Patronat nad Festiwalem objął marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. Uroczyste zakończenia XII Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków” odbyło się w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Dodaj komentarz