Europa składa kondolencje Wielkiej Brytanii

20:23

19 czerwca 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Europa składa władzom Wielkiej Brytanii kondolencje po nocnym zamachu w Londynie. W rejonie jednego z meczetów w północnej części miasta napastnik wjechał furgonetką w tłum. Zginęła jedna osoba, dziewięć zostało rannych. Poszkodowani to prawdopodobnie muzułmanie, którzy opuszczali meczet.

47-letni napastnik został aresztowany. Media nieoficjalnie informują, że zdarzenie może mieć podłoże rasistowskie.
Wyrazy współczucia płyną do Wielkiej Brytanii z całej Europy. Mówili o tym m.in. szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluxu, którzy spotkali się w Warszawie. Premier Holandii Mark Rutte podkreślił, że zamach jest dla Europy szokiem. “To kolejny atak na niewinnych ludzi w Londynie. Osoby, które pokojowo wypełniały swoje religijne tradycje, zostały zaatakowane w akcie ślepej nienawiści. Nasze serca są ze wszystkimi poszkodowanymi. Wspieramy liderów społeczności muzułmańskich i wzywamy wszystkich, by w reakcjach zachować spokój i powściągliwość” – mówił Mark Rutte po spotkaniu w Warszawie.
Premier Luksemburga Xavier Bettel powiedział, że Europa musi być solidarna w walce z terroryzmem i nienawiścią. “Tacy ludzie próbują nas podzielić, stygmatyzować i stworzyć napięcia pomiędzy religiami. Powinniśmy walczyć z takimi zjawiskami, sprawiać, aby ludzie i religie prowadziły dialog i słuchały się nawzajem, szanowały się, nawet, gdy się ze sobą nie zgadzają” – podkeślił Xavier Bettel.
Z kolei premier Słowacji Robert Fico deklarował, że kraje Grupy Wyszehradzkiej i Beneluxu są gotowe pomóc władzom Wielkiej Brytanii w śledztwie w sprawie zamachu. Wcześniej atak potępiła m.in. Komisja Europejska.
Był to czwarty w ostatnich dniach zamach terrorystyczny w Wielkiej Brytanii. Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała nową strategię walki z ekstremizmem. Jak mówiła, miejscowe służby otrzymają dodatkowe uprawnienia. Premier May nazwała najnowszy zamach “odrażającym w każdym calu”.

Dodaj komentarz