Dziś rozpoczęcie Dożynek Prezydenckich w Spale

07:32

16 września 2017

Jacek Stefanowicz

Dziennikarz działu informacji, wydawca Radioporanka   + 48 68 4555 522

Informacyjna Agencja Radiowa

W Spale nieopodal Tomaszowa Mazowieckiego rozpoczynają się dziś Dożynki Prezydenckie. Co roku do tej miejscowości w województwie łodzkim przybywają rzesze rolników, wiejskich rzemieślników czy miłośników folkloru. Swoje stoiska na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu prezentują gminy z wszystkich zakątków Polski.
Dożynki w Spale będą odbywać się równocześnie w dwóch miejscach. Od południa na placu w centrum miejscowości rozstawione będzie „miasteczko regionów”. Tam zaplanowano między innymi szereg występów zespołów ludowych i kiermasze. Główne uroczystości odbędą się tradycyjnie na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu. O 14.30 ruszy konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy z udziałem Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy.
Dożynki to jedna ze sztandarowych imprez organizowanych w gminie Inowłódz – twierdzi tamtejszy wójt, Bogdan Kącki: „Bardzo cenimy sobie to wyróżnienie. Ono jest zasługą prezydentów II Rzeczpospolitej, którzy rozpoczęli organizowanie takich centralnych dożynek w naszej gminie, my dziś jedynie wracamy to tych tradycji. Dzięki temu wszyscy jednak o Spale mówią i tłumnie odwiedzają. Nie tylko para prezydencka, ale chociażby minister rolnictwa, parlamentarzyści oraz inne osoby związane z rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich” – zaznacza wójt Inowłodza.
Prezydent Andrzej Duda pojawi się w Spale w niedzielę przed południem.

Dodaj komentarz