Delegacje górników przyjął marszałek Sejmu

13:10

1 października 2014

Polska Agencja Prasowa

Marszałek Sejmu przyjął delegację górników, którzy w środę protestowali przed Sejmem. Zadeklarował przekazanie postulatów górniczych premier Ewie Kopacz.

Przedstawiciele górniczych związkowców demonstrowali w środę przed Sejmem w czasie, gdy swoje expose wygłaszała premier Ewa Kopacz. Kopacz zapewniła, że jej rząd będzie chronić górnictwo przed nieuczciwą konkurencją.

W czasie przerwy w obradach ogłoszonej po wygłoszeniu przez premier expose delegację protestujących przyjął marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

„Marszałek przyjął naszą petycję. Zadeklarował, że jeszcze dziś nasze postulaty zostaną przekazane premier Kopacz. Zapewnił, że jest gospodarczym patriotą i powiedział, że w polskich piecach powinien być spalany polski węgiel” – relacjonował spotkanie przewodniczący górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.

Dodał, że przedstawiciele górniczych związków zawodowych zostali zaproszeni na posiedzenie komisji ds. energetyki i surowców energetycznych, która o godz. 13 zajmie się projektem przepisów ustawowych dotyczących norm jakościowych węgla.

Od rana górnicy protestowali przed Sejmem. „Spodziewamy się, że pani premier zauważy problemy polskiego górnictwa, że będzie kontynuacja dialogu, który rozpoczął poprzedni premier. Niestety go nie dokończył (…) liczymy, że pani premier przekaże nam sygnał, że branża nie została sama” – mówił podczas konferencji poprzedzającej protest Dariusz Potyrała z Rady Krajowej Związku Zawodowego Górników w Polsce. Jak podkreślił, konieczne jest rozwiązanie problemu importu węgla, uregulowanie kwestii dot. wewnętrznego handlu węglem. „I musimy usłyszeć deklaracje, że nie będzie likwidacji polskich kopalń” – podkreślił.

Jak mówił przewodniczący górniczej Solidarności Jarosław Grzesik, związkowcy wspólnie utworzyli sztab protestacyjny górniczych central związkowych i przyjechali od Warszawy „nie protestować przeciwko komuś lub czemuś, ale żeby zamanifestować problem”. „Przyjechaliśmy od Warszawy, żeby wspólnie wysłuchać expose pani premier i porozmawiać o problemach naszej branży (…) niekontrolowany napływ węgla zza naszych granic, zza granic UE, (z) Federacji Rosyjskiej powoduje, że nasze miejsca pracy, nasz byt są zagrożone. Nie będziemy czekać z założonymi rękami, ale podkreślam, że nasza manifestacja jest pokojowa – wyjaśniał.

„Podczas protestu Solidarność, nie tylko górnicza, pracownicza jest z wami. Pracownicy z innych branż, którzy nie mają takiej siły, zawsze mogli na was liczyć. Dziś my jesteśmy z wami, bo wasze problemy to problemy wszystkich pracowników w Polsce” – mówił do protestujących Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność.

A szef OPZZ Jan Guz deklarował: „Dziś w sprawie górnictwa, branży, która przez lata budowała nasz kraj, niesiemy postulaty do Sejmu, by pani premier pamiętała o górnikach i ich rodzinach”.

Demonstrację pod Sejmem, zapowiedzianą do godziny 16, zorganizował działający od wiosny i zrzeszający 13 organizacji związkowych z Kompanii Węglowej Międzyzwiązkowy Sztab Protestacyjno-Strajkowy Kompanii Węglowej.

Mimo nawoływań organizatorów do zachowania spokoju podczas protestu słychać wybuchy petard oraz wycie syren, które przywieźli ze sobą górnicy. Nad zgromadzonymi powiewa transparent „Polski węgiel TAK, importowany NIE, zrozum to baranie”. Widać także flagi różnych organizacji związkowych. Po wysłuchaniu expose protestujący weszli do budynku parlamentu i przekazali petycję ze swoimi postulatami przedstawicielom rządu. (PAP)

Dodaj komentarz