Bez zmiany KRS nie będzie realnej zmiany w polskim sądownictwie uważa minister Ziobro

21:11

2 listopada 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Minister Zbigniew Ziobro mówił w TVP Info, że gdyby prezydent nie zawetował ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, nie doszłoby do konfliktu wokół asesorów i jak dodał – „ci młodzi ludzie mogliby już zacząć pracę”.
„KRS jest jak silnik w samochodzie, nie można reformować wymiaru sprawiedliwości bez reformy Rady”- mówił Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem, odmowa powołania przez Krajową Radę Sądownictwa asesorów z listy przesłanej przez resort sprawiedliwości jest szukaniem pretekstu, by – jak się wyraził – „usprawiedliwiać bardzo mętnie fatalną dla polskiego wymiaru sprawiedliwości decyzję, niezwykle krzywdzącą dla tych młodych ludzi”. „To pokazuje, że bez zmiany KRS nie będzie realnej zmiany w polskim sądownictwie i mam nadzieję, że te rozmowy, które toczą się z prezydentem doprowadzą do finału” – dodał szef resortu sprawiedliwości.
Zbigniew Ziobro mówił też, że KRS jest organem nazywany przez samych sędziów „spółdzielnią”, bo jest tam ogromna władza. Zapewnił też, że została dostarczona pełna dokumentacja dotycząca asesorów, co potwierdziła dyrektor Szkoły dla Sędziów i Prokuratorów. „Sędzia Żurek sugeruje, że są to ludzie PIS-u, ale to kłamstwo – ci ludzie szkolili się za czasów Platformy”- dodał minister.
Zbigniew Ziobro powiedział też, że „może trzymać kciuki” za to, żeby rozmowy prezesa Prawa i Sprawiedliwości z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie zawetowanych ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS „zakończą się dobrze dla polskiego sądownictwa, polskich obywateli i dla Polski”.

Dodaj komentarz