ANO zwycięzcą wyborów parlamentarnych w Czechach

20:16

21 października 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Partia czeskiego miliardera Andreja Babisza – ANO – odniosła zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Do utworzenia rządu większościowego Akcja Niezadowolonych Obywateli będzie potrzebowała jednak partnerów koalicyjnych. Negocjacje będą skomplikowane.
ANO zdobyła 29,6 procent poparcia. Na drugim miejscu jest konserwatywna ODS, na którą głosowało 11,3 procent wyborców. Dobre wyniki odnotowała Partia Piratów, zdobywając 10,7 procent głosów i skrajnie prawicowa SPD – uzyskując 10,6 procent. Na socjaldemokrację obecnego premiera Bohuslava Sobotki, głosowało 7,2 procent Czechów.
Lider ANO Andrej Babisz wyraził nadzieję, że szybko powstanie nowy rząd i podkreślił, że będzie negocjował ze wszystkimi partiami. Rozmowy mogą być jednak trudne. Szef partii ODS Petr Fiala już zapowiedział, że jego partia nie jest zainteresowana koalicją z ANO. Otwarta na rozmowy jest za to socjaldemokracja, ale stawia warunek: w rządzie nie może być osób, wobec których toczy się postępowanie. Na liderze ANO ciążą zarzuty o wyłudzenie pieniędzy z Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz