Ankara przewiduje nowa falę migracji z Syrii

22:22

13 stycznia 2018

Informacyjna Agencja Radiowa

Turcji grozi nowa fala migracji z Syrii – twierdzi Ankara. Zdaniem premiera Turcji będzie to skutek intensyfikacji ataków armii syryjskiej w prowincji Idlib. Tureckie służby poinformowały dziś, że na granicy z Syrią zatrzymano prawie sześćset osób, które próbowały nielegalnie przedostać się do tego kraju.
Turcja obawia się nasilenia migracji od strony Idlib. Tę północno-zachodnią syryjską prowincję, która graniczy z Turcją i wciąż jest opanowana przez rebeliantów zamieszkuje około dwóch milionów osób. Wiele z nich potrzebuje pomocy. Premier Turcji Binali Yildirim oświadczył, że ataki syryjskiej armii w tamtym rejonie mogą jedynie zniszczyć działania na rzecz pokoju i spowodować, że kolejne tysiące Syryjczyków opuszczą swój kraj. Wezwał Rosję i Iran, aby pomogły powstrzymać ataki syryjskich sił rządowych w rejonie północnej granicy. Na północy Idlib Turcja rozmieściła swoje oddziały w ramach porozumienia, które pozwala jej na utworzenie razem z Rosją i Iranem „stref deeskalacji”. Ich celem jest doprowadzenie do zaprzestania walk w niektórych regionach Syrii.
W Turcji przebywa około trzech milionów syryjskich uchodźców, którzy opuścili swój kraj podczas trwającej już sześć lat wojny w Syrii.

Dodaj komentarz