A. Macierewicz o liście byłych ministrów

10:07

16 maja 2016

Informacyjna Agencja Radiowa

Minister obrony Antoni Macierewicz nie zgadza się z listem otwartym sześciu swoich poprzedników. Janusz Onyszkiewicz, Bronisław Komorowski, Janusz Zemke, Radosław Sikorski, Bogdan Klich i Tomasz Siemoniak napisali, że Antoni Macierewicz nie powinien dłużej sprawować swego urzędu, gdyż dyskredytuje potencjał polskiej armii.

Minister Macierewicz powiedział w radiowej Trójce, że byli ministrowie są współodpowiedzialni za zły stan wojska, a ich działania to „polityka bezczelności”. Dodał, że mają wiele grzechów na sumieniu, a Janusz Onyszkiewicz powinien zwrócić 300 tysięcy złotych, które otrzymał jako doradca ministra Tomasza Siemoniaka. Urzędujący minister powiedział, że jego opinia przedstawiona w Sejmie, iż polska armia nie była w razie napaści zdolna do stawienia oporu do czasu otrzymania pomocy sojuszników, została i tak sformułowana łagodnie. Dodał, że list byłych ministrów potwierdza, iż w Polsce istniała grupa ludzi, którzy szkodzili obronności kraju.
Antoni Macierewicz podkreślił jednak, że Polska jest i chce być solidnym sojusznikiem w NATO. Dodał, że w naszym kraju będą stacjonować siły amerykańskie, czego nie udało się osiągnąć przez 20 ostatnich lat. Urzędujący minister zarzucił Radosławowi Sikorskiemu, że robił wszystko, aby w Polsce nie powstała amerykańska tarcza antyrakietowa.
Gość Trójki nie zgodził się z twierdzeniami swego poprzednika Tomasza Siemoniaka, że rozpoczął on przemieszczanie jednostek wojskowych z zachodu na wschód Polski. Minister obrony oświadczył, że prace takie zaczęły się dopiero jesienią zeszłego roku.
Antoni Macierewicz powiedział, że za rządów poprzedniej koalicji Służba Kontrwywiadu Wojskowego inwigilowała około 60 osób, w tym dziennikarzy, polityków i osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością. Podtrzymał też swój zarzut, że brakuje amunicji do nowego moździerza typu „Rak”. Powiedział, że gdy objął on swą funkcję, pociski te nie były jeszcze wdrożone do produkcji. Minister dodał też, że Polska nie ma dokumentacji techniczej czołgów „Leopard”, otrzymanych od Niemiec.

Dodaj komentarz