17 maja wysłuchanie publiczne dot. reformy mediów

14:48

29 kwietnia 2016

Jacek Stefanowicz

Dziennikarz działu informacji, wydawca Radioporanka   + 48 68 4555 522

17. maja odbędzie wysłuchanie publiczne w sprawie reformy mediów publicznych. Tak zadecydowała komisja kultury, do której trafiły przygotowane przez Prawo i Sprawiedliwość projekty trzech ustaw – o mediach narodowych, o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych i ustawę o składce audiowizualnej. Wczoraj odbyło się ich pierwsze czytanie. Wnioski opozycji o odrzucenie projektów przepadły podczas porannych głosowań w Sejmie.


Jak poinformowała wiceprzewodnicząca komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska, wnioski o przeprowadzenie wysłuchania publicznego złożyły trzy kluby: Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej. Posłanka PO wyjaśniła też, dlaczego – mimo wcześniejszych informacji – nie powołano podkomisji do prac nad reformą mediów publicznych. Zaznaczyła, że wysłuchanie publiczne musi się odbyć po pierwszym czytaniu projektu, a przed przystąpieniem do jego rozpatrywania.
Posłanka PO była też pytana, dlaczego Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się zorganizować wysłuchanie publiczne. To poszukiwanie alibi dla skandalicznych ustaw – powiedziała Iwona Śledzińska-Katarasińska. Dodała, że już na początku prac projekty napotkały sprzeciw na przykład środowisk twórczych.
Zasady organizacji wysłuchania publicznego określa Regulamin Sejmu. Wszyscy, którzy chcą wziąć w nim udział muszą zgłosić się do marszałka Sejmu na co najmniej 10 dni przed dniem wysłuchania. Zgłoszeń dokonuje się na specjalnym formularzu.

Dodaj komentarz