PO chce komisji śledczej ws. Puszczy Białowieskiej. Rzecznik PiS o wniosku: Śmieszny

14:31

21 listopada 2017

Polska Agencja Prasowa

Platforma chce powołania sejmowej komisji śledczej, która ma wyjaśnić działania Ministerstwa Środowiska prowadzone w Puszczy Białowieskiej, w szczególności „masową” wycinkę starodrzewia – poinformował we wtorek poseł PO Stanisław Gawłowski. Do tego pomysłu odniosła się rzecznik PiS Beata Mazurek, która określiła go jako „śmieszny”.

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w poniedziałek, że oprócz sytuacji wyjątkowej i bezwzględnie koniecznej do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie.

Posłanka PO Gabriela Lenartowicz we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie oceniła, że orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE jest bezprecedensowe.

Przypomniała, że Platforma w czerwcu złożyła wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie legalności i zgodności z prawem działań ministra środowiska Jana Szyszki ws. Puszczy Białowieskiej. Dodała, że w sierpniu jej partia złożyła również wniosek do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o zbadanie, czy minister Szyszko nie popełnia przestępstwa, działając wbrew polskiemu i europejskiemu prawu, nie przestrzegając wcześniejszych orzeczeń Trybunału.

Poseł PO Stanisław Gawłowski powiedział, że prokuratura nie chce zająć się tą sprawą, dlatego PO złoży wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej ws. Puszczy Białowieskiej. Jak poinformował, wniosek zostanie złożony na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.

„Szkody, które czyni minister środowiska Jan Szyszko, dotyczące finansów publicznych, budżetu państwa, szkody dotyczące niszczenia przyrody w sposób nieodwracalny oraz szkody związane z burzeniem autorytetu Polski i opinii o Polsce na świecie są już nieodwracalne” – ocenił Gawłowski.

Oświadczył, że jego partia liczy, iż w Sejmie „znajdzie się większość”, która poprze wniosek PO i „nie będzie chronić człowieka, który szkodzi”.

Rzecznik PiS stwierdziła, że komisję śledczą można powołać wtedy, kiedy zawodzą organy instytucji państwa.

„Skoro Platforma chce, by sprawę Puszczy Białowieskiej zbadały zarówno NIK, jak i prokuratura, to powinni tym instytucjom dać szansę” – powiedziała Mazurek. „W tym kontekście ten ich wniosek jest śmieszny” – dodała rzecznik PiS.

Mazurek podkreśliła, że z całą pewnością będą przestrzegane ostateczne orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości ws. Puszczy Białowieskiej. „Poczekajmy na rozstrzygnięcia Trybunału w tej kwestii” – powiedziała.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej może być wniesiony przez Prezydium Sejmu lub co najmniej 46 posłów. Do projektu dołącza się uzasadnienie wskazujące potrzebę i cel powołania komisji. Komisję śledczą powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład Sejm bezwzględną większością głosów.

Dodaj komentarz